Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T18:05:13+02:00

Harpagon nazywany jest skąpcem, ponieważ pożyczał pieniądze na bardzo duży procent- chciał pożyczyć nawet swojemu synowi, lecz, gdy się dowiedział, że to on odstąpił od swojego zamiaru. Kleant pożyczał pieniądze, gdyż ojciec żałował mu każdego gorsza, który miał na niego wydać. Jego córka Eliza zakochała się w Walereym lecz on był biedny i nie miał żadnej wartości (w oczach Harpagona), więc postanowił wydać córkę za sterca, który nie oczekiwał od niego posagu dla córki.
Gdy miał spotkać się z Marianną, swoją nażeczoną i Kleant kupił owoce i pierścień dla przszłej macochy, bardzo rozłościł się na syna.
Na zakończenie, gdy Kleant dowiedział się o skrzyni z majątkiem ojca zakopanej w ogrodzie, postanowił ukarać skąpca. Zabrał skrzynię i ukrył ją. Jak Harpagon zauważył brak skarbu posądzał wszystkich sąsiadów o ten chaniebny czyn. Wreszcie Kleant oddał skrzynkę ojca i bardzo go tym uradował.
Wszystko się skończyło bardzo dobrze, gdy Walery i Marianna poznali swojego ojca i Kleant wraz z siostrą mogli poślubiś ukochanych.
4 3 4