Odpowiedzi

2010-04-12T18:10:00+02:00
Droga rzymska ułatwiała łatwiejsze przemieszczanie się legionów. Była solidnie wykonana, przez to długo przetrwała. Umożliwiała również łatwiejsze handlowanie i szybkie przekazywanie informacji.

Łuk triumfalny to budowla wzniesiona w celu upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. Łuki triumfalne często przetrwały stulecia, gdyż były budowane jako stałe konstrukcje.

Akwedukt to kanał wodociągowy, nadziemny lub podziemny. Doprowadzał wodę do miasta lub ją odprowadzał. Ta budowla była duża i solidnie wykonana, więc starożytni ludzie mogli się nią w pełni cieszyć.
2010-04-12T18:10:58+02:00
Napisze Ci jedynie na pod punkty bi c, ponieważ pod punkt a nie napisze bo nie pamiętam. ;PPP
A wiec:
b) Akwedukty były to wodociągi, które doprowadzały wodę ze źródeł do miast rzymskich. Woda była następnie dostarczania do licznych fontann i łaźni.
c) łuki triumfalne to wolno stojąca budowla w kształcie monumentalnej wolno stojącej bramy, która była stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub ważnego wydarzenia. ;PPP

To tyle pozdrawiam. ;DDD
2010-04-12T18:12:25+02:00
A). drogi rzymskie to jedno z najwiekszych osiagnieć inżynierii rzymskiej. Ich budowa ułatwiła przemieszczanie sie legionów, handel,a takze ułatwiała przekazywanie informacji dzieki zorganizowanej w ich obrębie poczty panstwowej. Niektóre ich odcinki zachowały sie do dzis.
b). łuk triumfajny to monumantalna budowla przypominajaca brame. Wznosznony był dla uczczenia podniozłego wydarzenia,w wiekszosci zwycięstwa militarnego. Przejscie pod nim bohatera,którego czyn miał upamietnic,było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego.
c). akwedukt kanał wodny(podziemny lub nadziemny) transportujacy wode ze źródła do miasta. Moze byc on umieszczany na arkadach(np. nad rzekami czy nierównosciami terenu). Do dziś czynny jest akwedukt wybudowany za czasów świetnosci Imperium Rzymskiego nazwany Aqua Marcia.