Odpowiedzi

2009-11-04T13:52:57+01:00
SZWAJCARIA

Informacje:

Położenie

Szwajcaria leży w zachodniej Europie. Graniczy z Francją, Niemcami, Austrią, Lichtensteinem i Włochami. Jest krajem górzysto- wyżynnym (Alpy, fragment masywu Mont Blanc) przeciętym licznymi dolinami rzek: Renu, Rodanu, Aare i Reuss.

Ludność

Szwajcarzy stanowią 81% ludności kraju. Resztę stanowi ludność napływowa - Włosi, Hiszpanie, Niemcy, Jugosłowianie i Polacy.

Wyznanie i język

46 % mieszkańców to katolicy, 40,5 % - protestanci, 1,5 % - muzułmanie, 0,3 % - wyznawcy judaizmu. 9 % nie deklaruje przynależności religijnej.

Na terenie Szwajcarii ludność używa kilku języków, przede wszystkim niemieckiego. Obok niego istnieją w obiegu: francuski, włoski i retoromański, oraz liczne dialekty.

Gospodarka

Szwajcaria jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów europejskich. Długotrwałą neutralnością i zasadą nienaruszalności tajemnicy bankowej wyrobiła sobie zaufanie i opinię finansowego "centrum świata".

Wysoko rozwiniętym gałęziami gospodarki są rolnictwo i turystyka.

Ustrój

Szwajcaria jest republiką związkową, złożoną z 23 kantonów (3 z nich dzielą się jeszcze na samodzielne półkantony). Obowiązuje konstytucja z 1874 roku (z licznymi zmianami). Charakterystyczny jest brak stanowiska "głowy państwa". Funkcje reprezentacyjne pełni wybierany na rok przewodniczący Rady Związkowej.

Ciekawostki:

Banki - to swoisty symbol Szwajcarii, działa ich tu ponad 630! 5 z nich należy do światowej czołówki:

Schweizerischer Bankverein (z siedzibą w Bazylei, wartość depozytów - 124 mld dol.),

Schweizerische Bankgesellschaft (Zurych, 114 mld dol.),

Credit Suisse (Zurych, 89 mld dol.),

Schweizerische Volksbank (Berno),

Bank Leu.

Łączna wartość depozytów w bankach Szwajcarskich - 1000 mld dol.

Zegarki - charakteryzują się nie tylko precyzyjnością wykonania, ale i niezwykłą dokładnością. Stąd powiedzenie: "Chodzić jak w szwajcarskim zegarku". W Szwajcarii istnieje kilkaset firm produkujących czasomierze, m.in. Swatch i Swiza.

Gwardia Szwajcarska -

Gwardia Szwajcarska (złożona z młodych, wykształconych i nieżonatych mężczyzn) jest formacją przeznaczoną do różnorakich zadań, a są to przede wszystkim:

- ścisła ochrona osoby Ojca Świętego,

- zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Pałacu Apostolskiego oraz straż przy bramach wjazdowych do Watykanu,

- towarzyszenie Ojcu Świętemu w jego podróżach i trosce o jego bezpieczeństwo,

- honorowa warta reprezentacyjna podczas uroczystości z udziałem Ojca Świętego.

Sery -

Produkcja serów jest narodowym przemysłem Szwajcarii. Takie nazwy jak Emmentaler czy Gruyčre to nazwy znane każdemu miłośnikowi serów.

Oto kilka liczb:
w roku 2001 wyprodukowano 172 217 ton serów, o 4 836 ton więcej niż w roku 2000 (liczby te obejmują pełen asortyment serów: twarde, półtwarde, extra twarde i świeże)

Z powyższej liczby 57 600 ton wysłano na eksport (czyli dokładnie jedną trzecią całej produkcji), o 1 % mniej niż w r. 2000. Dwie trzecie całego eksportu obejmują sery twarde.

Liczba rodzajów serów produkowanych w Szwajcarii jest bardzo duża. Każdy producent pilnie strzeże receptury swojego sera, dlatego każdy region ma swoje sery - raj dla smakoszy: możliwość kosztowania różnorodnych serów w zależności od miejsca pobytu.

Dwie najbardziej znane tradycyjne potrawy szwajcarskie z sera to raclette i fondue. Obie potrawy polegają na rozpuszczaniu sera, ale całkowicie w inny sposób.

Raclette to ser twardy, który rozpuszcza się tradycyjnie z koła sera, odkrajając plastry sera lub korzystając z nowoczesnych grillów elektrycznych przez umieszczenie kwadratowych plastrów sera na specjalnych patelenkach do rozpuszczania.

Fondue to z kolei ser starty na wiórka, rozpuszczony w specjalnym kamionkowym naczyniu zwanym caquelon, umieszczonym na specjalnej podstawce z płonącym płomieniem. Fondue można też przygotować bez sera na różne sposoby.

Czekolada -

Produkcją czekolady w Szwajcarii zajmuje się 17 fabryk. Łącznie sprzedały one 139.663 tony czekolady.
Obroty branży wyniosły w 2003 r. 1.250.000.000 Fr, z czego 762 miliony na rynku wewnętrznym. W produkcji czekolady zatrudnionych jest łącznie 4260 osób.

Za granicę wyeksportowano 71.383 tony za sumę 486 milionów franków, jest to wzrost o 3,2 %. Eksport do 130 krajów, najwięcej do Niemiec 22 % eskportu, Wlk. Brytanii 12 %, Francji 10 % i USA 6 %. Poza tym najważniejsze rynki zbytu to: Szwecja, Finlandia, Rosja, Arabia Saudyjska i Kanada.

Statystyczny Szwajcar zjada rocznie 11,3 kilograma czekolady rocznie. Łącznie w roku ubiegłym w Szwajcarii skonsumowano 83.884 tony czekolady, z czego 68.280 ton produkcji szwajcarskiej.

Najpopularniejszym wśród Polaków producentem szwajcarskiej czekolady jest Lindt.27 4 27
2009-11-04T13:55:37+01:00
Szwajcaria leży w zachodniej Europie. Graniczy z Francją, Niemcami, Austrią, Lichtensteinem i Włochami. Jest krajem górzysto- wyżynnym.Na terenie Szwajcarii ludność używa kilku języków, przede wszystkim niemieckiego. Obok niego istnieją w obiegu: francuski, włoski i retoromański, oraz liczne dialekty. Produkcja serów jest narodowym przemysłem Szwajcarii. Takie nazwy jak Emmentaler czy Gruyčre to nazwy znane każdemu miłośnikowi serów. Produkcją czekolady w Szwajcarii zajmuje się 17 fabryk. Łącznie sprzedały one 139.663 tony czekolady.
7 2 7
2009-11-04T15:13:44+01:00
Szwajcaria- są tam cztery języki. Do największych miast należy Genewa i Lozanna. Kraj wysoko rozwinięty. Jeden z najbogatszych:D
Religie dominujące to katolicyzm, protestanci i kalwinizm:)
Kucharskim specjałem jest FONDUE, robione z roztopionego sera...
Najbardziej znani pisarze szwajcarscy to Max Frisch i i Friedrich Dürrenmatt.
7 3 7