Odpowiedzi

2010-04-12T19:02:54+02:00
Monsun letni ma duze znaczenie w rolnictwie azji. nawadnia suche obszary w głębi kontynentu monsun letni ma to do siebie ze jest cieply wiatry wilgotne i delikatne za to zimowy suchy i zimny oczywiscie.
monsuny to sa wiatry sezonowe zalezne od por roku wieja miedzy oceanem a ladem . letni (morski) wyroznia sie deszczowa pogoda niskim cisnieniem nad ladem i wysokim nad morzem. monsun zimowy (ladowy) wyroznia sie pogoda sucha wysokie cisnienie jest nad ladem a niskie nad morzem. w monsunie letnim wiatr wieje z morza w strone lądu a w zimowym odwrotnie.

uwazam ze wystarczy tyle powodzenia ;*:*:*
28 3 28
2010-04-12T19:22:01+02:00
Monsun letni jest ciepłym i wilgotnym wiatrem, przynosi duże opady. Ma to wpływ na rolnictwo w tamtej części świata. Niektóre uprawy np. ryż muszą być ciągle nawadniane, a monsun letni, przynosząc opady, sprzyja rolnictwu.

Monsun zimowy jest wiatrem zimnym i suchym, nie przynosi opadów.

Monsuny są to wiatry sezonowe, które co pół roku zmieniają swój kierunek. Przyczyną ich powstania są duże różnice temperatury i ciśnienia atmosferycznego, występujące na granicy dużych obszarów lądowych i wodnych.
We wrześniu podczas zamiany monsunu letniego w zimowy wieją silne huraganowe wiatry zwane tajfunami.
Tajfuny nie są korzystne dla ludzi.

Opóźnienie przybycia monsunu stanowiło kiedyś ogromne problem gospodarcze, opóźniało bowiem porę sadzenia ryżu i siewce oraz zbiorniki pszenicy w Indiach i Południowych Chinach, co często wiązało się ze znacznym opóźnieniem zbioru plonów, czego następstwem było głodowanie.
29 4 29