Odpowiedzi

2009-11-04T14:17:10+01:00
Ania Shirley-główna i tytułowa bohaterka utworu sierota trafia w drodze pomyłki do rodzeństwa Maryli i Mateusza .Rodzeństwo
chciało zaadoptować chłopca jednak po wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji i w trosce o dalsze losy jedenastolatki Maryla godzi się na przyjęcie dziecka pod swój dach .
Dziewczynką targają złe myśli ,dopiero wieczorem dowiaduje się ,iż zostanie w nowej rodzinie . Pozwala aby dziecko zwracało się do nich po imieniu . Ania jest bardzo szczęśliwa z tej decyzji .Opowiada opiekunce o swych wyobrażeniach religijnych oraz o marzeniach posiadania przyjaciółki . Dowiaduje się , że po sąsiedzku mieszka jej rówieśniczka Diana .
Ania jest bardzo żywym dzieckiem , uczuciowym i prawdomównym reagującym gwałtownie w wyrażaniu swoich opinii . Te cechy charakteru wiele razy wpędzą ją w kłopoty . Tak też się stało gdy sąsiadka Małgorzata odwiedziła dom na Zielonym Wzgórzu .Ujrzawszy dziewczynkę okazała swoją dezaprobatę
i powiedziała bohaterce ,że jest chuda ,brzydka i ma rude włosy .
Ania reagując gwałtownie zarzuciła pani Małgorzacie Linde ,że jest niezgrabna, tłusta i bez wyobraźni .Obrażona sąsiadka opuściła dom ,a Ania zalała się łzami .Ania za karę spędza dzień w swoim pokoju .Mateusz w sekrecie namawia Anię do przeprosin . Dziewczynka przeprasza panią Linde ale nie zmienia o niej swojego zdania . Pani Małgorzata przyjmuje przeprosiny i zyskuje sympatię Ani jednocześnie wyraża opinię ,iż kiedyś jej włosy będą kasztanowe . Mija dzień za dniem Ania coraz bardziej rozkochuje się w opiekunach ,a oni odwzajemniają jej uczucia . Maryla posyła dziewczynkę do szkoły niedzielnej .Niezadowolona Ania ze swojego wyglądu ozdabia kapelusz kwiatami co wywołuje sensację .W szkółce Anka poznaje Dianę –dziewczyny składają uroczystą przysięgę i zostają przyjaciółkami .
Pastor zapowiada piknik dla uczniów szkoły niedzielnej .Maryla wyraża zgodę na uczestnictwo Ani . Jednak w domu ginie broszka ,a Maryla jest przekonana ,że Ania wzięła ją bez pozwolenia i zgubiła .Nie pozwala jej opuścić pokoju ,póki nie przyzna się do winy .
Ania myśląc o pikniku wymyśla historyjkę zaginięcia spinki –karą jest pozostanie w domu .Okazuje się ,iż spinka była wpięta w szal .Panna Cuthbert przekonała się o niewinności Ani w nagrodę pozwoliła na piknik .
Przyszedł czas podjęcia nauki .Dziewczynka stała się prymuską .Po dłuższej nieobecności do szkoły wrócił Gilbert. Znajomość Znajomość z Anią rozpoczął od ciągnięcia jej za włosy i nazwania „marchewką „. Anka w odwecie rozbiła mu na głowie tabliczkę szyfrową . Zostaje ukarana i postanawia nigdy chłopcu nie wybaczyć .
Pannica ciągle ma jakieś przygody ,kiedyś zaprosiła Dianę na podwieczorek ,podała sok ,który okazał się winem .Po wypiciu trzech szklanek Diana upiła się .Pani barry uznała ,że to było celowe i zabroniła koleżanką się spotykać .
Pewnego dnia podczas nieobecności Maryli, pani Linde oraz państwa Barry Diana przybiegła prosząc o pomoc ,gdyż jej siostra Minnie się dusi jest chora na krup . Ania udaje się do chorej i próbuje ją leczyć domowymi sposobami .Po przyjeździe lekarza okazuje się ,iż interwencja Ani uratowała Minni życie . W podziękowaniu matka Diany zaprasza ją na koncert. Do Avonlea przybywa nowy pastor z żoną .Małgorzata szykuje się na przyjęcie gości .Ania piecze tort jednak zamiast wanilii dodaje kropli walerianowych. Tort trzeba wyrzucić .Ania rozpacza z tego powodu ale pastorowa ją pociesza ,i zaprasza na plebanię
Ania podczas zabawy z koleżankami łamie nogę to jest powodem ,iż do szkoły wraca po trzech miesiącach . Nauczycielka urządza koncert w ,którym Ania uczestniczy od Mateusza dostaje pikną suknię jest bardzo szczęśliwa .Koncert jest sukcesem dziewczyna wypada najlepiej . Koncert jest inspiracją do założenia przez dziewczyny klubu powieściowego .
Ania okazuje się być najlepszą uczennicą za wstawiennictwem panny Stacy wyjeżdża do seminarium aby pobierać dalsze nauki . Nadchodzi koniec roku Ania zdobywa stypendium .
W jej życiu nadchodzi nie przewidziany zwrot dziewczyna rezygnuje ze studiów i powraca na Zielone Wzgórze. Powodem jej decyzji jest śmierć Mateusza .Ania podejmuje pracę w szkole, chce być blisko Maryli aby móc się nią opiekować .
63 4 63