Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T20:29:43+02:00
W jaki sposób pająki opiekują się swoim potomstwem ?

Gdy jajeczka są zapłodnione muszą zostać wydane za zewnątrz organizmu samicy najlepiej w bezpieczne dla nich miejsce w którym będą panowały dla nich przyjazne warunki. Do tego przydaje się kokon. Ptaszniki przygotowują go rozkładając grubą warstwę pajęczyny na ziemi lub w gnieździe wśród gałęzi, po czym wydalają na nią zapłodnione jajeczka. Po tym zawijają je w tą grubą warstwę pajęczyny tworząc okrągłe kokony.
Niektóre pająki opiekują się kokonem do momentu wyklucia się młodych a inne porzucają kokon nie interesując się co będzie z nim dalej. Pająki z rodziny Lycosidae bardzo często noszą swoje młode na sobie opiekując się nimi do czasu aż będą w stanie same o siebie zadbać.
Gdy młode się wyklują zaczyna się rzecz normalna, walczą o przetrwanie po to by dorosnąć i by cały cykl się powtórzył.

Czy każdy pająk robi taką samą sieć ?

Umiejętność wytwarzania tego materiału wyróżnia pająki ze świata zwierząt. Ich zdolności w przędzeniu jedwabnych nici. Dokładnie nie wiadomo jak pająk buduje sieć ale mamy jako takie pojęcie o momencie samego przędzenia. A mianowicie pająki posiadają specjalne gruczoły które wyróżniają , oddzielają z organizmu proteiny zbudowane z łańcuchów aminokwasów, a następnie rozpuszczają je w substancji na bazie wody. Później wypycha powstały płyn długimi kanałami, do małych „kraników” (spigots) znajdujących się na kądziołkach pająka. Każdy kranik ma kurek który kontroluje gęstość i szybkość z jaką wydzielany jest materiał. Gdy kraniki wyciągają z kanalików fibro proteinowe molekuły na zewnątrz w powietrze, łączą się one ze sobą i formują długie nici. Pająki łączą te nici już własnoręcznie by otrzymać jedwabny materiał. Prawie każdy gatunek pająka ma kilka rodzajów gruczołów, które wytwarzają różne rodzaje pajęczyny mające wiele zastosowań.
2 2 2