Odpowiedzi

2009-11-04T14:58:08+01:00
O oddziaływaniu między cząsteczkami cieczy świadczy:
1. Nieściśliwość cieczy - siły odpychające między cząsteczkami nie pozwalają im się bardziej zbliżyć do siebie
2. Ciepło parowania - jest to praca potrzebna do oderwania cząsteczek cieczy od pozostałych przy przejściu w stan gazowy, wykonana przeciw siłom przyciągania między cząsteczkami.
3. Napięcie powierzchniowe - aby wytworzyć swobodną powierzchnię cieczy, trzeba wykonać pracę oderwania cząsteczek znad powierzchni. Ta praca jest także wykonywana przeciw siłom przyciągania między cząsteczkami.

Oddziaływanie między cząsteczkami zależy od ich odległości w porównaniu z rozmiarami cząsteczek. Dla małych odległości jest ono odpychające, dla większych - przyciągające, a dla dużo większych staje się zaniedbywalnie małe.

O ruchu cząsteczek cieczy świadczy:
1. Dyfuzja - świadczy o ruchu cząsteczek na odległości makroskopowe
2. Temperatura różna od zera absolutnego świadczy o ruchu cząsteczek, bo jest proporcjonalna do ich średniej energii kinetycznej.

W cieczy cząsteczki znajdują się stale blisko siebie, w przybliżeniu w odległości odpowiadającej sile oddziaływania równej zeru. Oddalenie cząsteczki od pozostałych na odległość bardzo dużą w porównaniu z rozmiarami cząsteczek można opisywać jako przejście cząsteczki do fazy gazowej (proces parowania). Ruch cząsteczek cieczy nie może być uważany za ruch choćby w przybliżeniu swobodny (w odróżnieniu od gazu).
9 1 9
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-04T14:59:41+01:00
1 . Zjawisko dyfuzji świadczy o ruchu cząsteczek , ponieważ cząsteczki przemieszczają się . np. woda + atrament .Cząsteczki astramentu po wlaniu go do wody zajmą w końcu całe "terytorium" .

2. Woda + atrament świadczy o tym że cząsteczki się poruszają , ponieważ po wlaniu go do wody , zacznie sam powoli się rozprzestrzeniać .
12 2 12
2009-11-04T15:02:49+01:00
Zjawisko to pozwala sformułować kolejne założenbie teorii cząsteczkowej budowy materii.Cząsteczki manganiu(VII) potasu i wody są w bezustannym ruchu. Cząsteczki manganiu9VII) potasu ''wędrują'' wśród cząsteczek wody, stopniowo rozprzestrzeniają się w całej jej objętości. Na skutek tego następuje stopniowe, samorzutne mieszanie się obydwu składników. Zjawisko to nazywa się dyfuzją.
12 2 12