Odpowiedzi

2010-04-12T20:14:57+02:00
Tłuszcze - są dla człowieka nie tylko źródłem budulca ale również znacznej ilości energi.
z jednego grama tłuszczu otzrymuje 2 razy wiecej energi niz z tej samej ilosci cukru czy bialek dlatego nazywamy je związkami wysoko energetycznymi. występują w nasionach lnu i słonecznikaa a takze orzechach. źrodłem tłuszczów zwierzęcych są m.in. masło oraz słonina
Witaminy- przz nie są regulowane procesy zachodzące w komórkach. mozemy podziec je na rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach.
Sole mineralne - tak jak witaminy regulują procesy zahodzące w komrkach oraz są waznym składniiem budulcowym. znajdują się nimal w każdym pokarmie. mozna je podzielic na makro i mikroelementy.
woda - jest jedną z najwazniejszych substancji w naszym ciele. pełni duzo funkccji.
1 5 1
2010-04-12T20:16:30+02:00
Tłuszcze zawierają kwasy tłuszczowe nasycone(zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego) oraz kwasy nienasycone (tyłuszcze roślinne-oleje). Są ważnym źródłem energii, stanowią zapasowy materiał energetyczny,gromadzony głównie pod skórą w tzw. podściółce tłuszczowej.(ryby, mięso czerwone, wędliny, oleje, masła, smalec)
Składniki mineralne dostarczane są z wodą i pożywieniem, niezbędne do należytego funkcjonowania ustroju człowieka. (nabiał, owoce i warzywa, czekolada gorzka)
Witaminy to związki potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Brak ich może prowadzić do ciężkich schorzeń. (nabiał, owoce i warzywa, czekolada gorzka).
Woda to ciecz niezbędna do przebiegu wszystkich procesów życiowych. Stanowi 50-70% masy ciała.