Odpowiedzi

2010-04-12T20:36:22+02:00
1. Węch

Organem odpowiedzialnym za węch jest jama nosowa. Komórki węchowe znajdują się w w górnej części błony śluzowej w jamie nosowej. Dzięki komórkom węchowym odbieramy potrawy jako smaczne lub nie, umiemy też rozróżnić różne zapachy. Cząsteczki związków chemicznych unoszących się w powietrzu pobudzają komórki węchowe do wysyłania impulsów nerwowych.

2. Smak

Organem odpowiedzialnym za odczuwanie samku jest język. Znajduje się on w jamie ustnej. Na powierzchni języka znajdują się 4 rodzaje brodawek : liściaste, nitkowate, grzybowate oraz okolne. Na nich mieszczą się kubki smakowe odpowiedzialne za odczuwanie samku. Człowiek potrafi rozpoznac następujące smaki : gorzki, słodki, słony, kwaśny oraz umami (mięsny). Impusy nerwowe powstają, kiedy związki chemiczne zawarte w pożywieniu rozpuszczają się i wnikaja do kubków smakowych.

3. Dotyk

Zmysł ten składa się z tysięcy receptorów znajdujących się w skórze. Dzięki zmysłowi dotyku możemy opisać każdy przedmiot, który mamy w rękach, nawet jeśli go nie widzimy. Impulsy nerwowe przesyłane są do mózgu i analizowane, dzięki czemu jesteśmy zdolni go rozpoznać.

Proszę o najlepszą :) Pozdrawiam
13 4 13