Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T20:18:13+02:00
Slam jest religią monoteistyczną, to znaczy, ze występuje w niej tylko jeden bóg. Bogiem tym jest Allach. Całą religię stworzył i rozpowszechnił wśród ludu Mahomet żyjący w Vi wieku n.e. Bóg w wierze muzułmanów, jak nazywamy wyznawców islamu, jest jeden, wszechmocny, wszechpotężny. Decyduje on o losie wiernych, nikt nie ma prawa sam decydować o sobie. Wszystko jest dziełem Allacha. Według wierzeń muzułmanów Allach stworzył cały świat i człowieka, jako ostatniego, w sześć dni (wydaje się znajome, nie?). Allacha nie można było przedstawiać pod żadną postacią. Bóg jest bogiem, a nie sokołem czy baranem. Symbolem Allacha był ogień. Poddanego woli boskiej nazywano Muslinem. Zresztą nawet samo słowo "islam" oznacza "poddanie się woli bożej", co chyba w zupełności tłumaczy w/w zasady wiary.

Świętą księgą islamu jest Koran. Jest to spis przypowieści o życiu proroków przed Mahometem, zawiera także wiele fragmentów Starego testamentu. Opowiada o patriarchach i prorokach bardzo dobrze znanym wyznawcom judaizmu i chrześcijaństwa, głownie skupia się na Abrahamie. Nie uznaje jednak osoby Jezusa. Koran jest trudną i mało dla kogo w stu procentach zrozumiałą księgą. Dlatego tez, aby wyjaśnić główne założenia stworzono Surę - księgę objaśniającą Koran. Muzułmanie mają swoje trzy święte księgi. Koran i Surę już opisałam. Jest jeszcze Sunna. Zawiera ona szczegółowy opis życia i działalności największego proroka - Mahometa.

Życie człowieka musi przebiegać ze ściśle określonymi w Koranie normami. Kto je wypełni w nagrodę po swojej śmierci idzie do raju, a kto nie - do piekła. I znowu widzimy wspólne cechy religii katolickiej i islamskiej. Istnieją takie same etapy życia każdego człowieka: życie -> śmierć -> sąd boży -> ponowne życie. Czyli tak samo jak u nas. Za to nie mają ani sakramentów, ani duchownych, którzy wg chrześcijaństwa mają pomóc dostać się do nieba ludziom, a sakramenty umacniają ich w wierze. Islamiści mają 5 filarów, czyli powinności, które koniecznie muszą spełnić. Są to:

1. Publiczne wyznanie wiary i później odnawianie go co pewien czas. Wyznanie wiary muzułmanów brzmi: "Nie ma większego boga nad Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem".
2. Pięć raz dziennie każdy muzułmanin musi się pomodlić. W piątek, który jest dniem modlitwy, wszyscy zbierają się na wspólnej modlitwie.
3. Przestrzeganie ramadanu. Ramadan jest to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Wg muzułmanów to wówczas został objawiony Koran. Ludzie powyżej dziesiątego roku życia muszą przez cały miesiąc, od wschodu do zachodu słońca pościć.
4. Każdy powinien dać jałmużnę dla biedniejszych współwyznawców.
5. Raz w życiu każdy muzułmanin musi odbyć pielgrzymkę do Mekki, rodzinnego miasta Mahometa.

Niektóre odłamy islamu wierzą także w słuszność dżihadu - świętej wojny w obronie religii mahometańskiej. Mężczyznom wolno mieć kilka żon (wielożeństwo), które razem żyją w jednej wielkiej familii. Pewnie dlatego rola mężczyzny w domu jest dominująca, a kobieta ma się zajmować jedynie domem i dziećmi. Muzułmanie nie jedzą w ogóle wieprzowiny, gdyż uważają, ze mięso te pochodzi od brudnych zwierząt i mogłoby niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie. Nie piją także alkoholu, głównie w czasie ramadanu. Bardzo surowo karze się także przestępstwa. Każde wykroczenie traktowane jest jako czyn hańbiący. Poza tym każdy muzułmanin musi posiadać takie cechy jak sprawiedliwość, prawdomówność, cierpliwość, uczciwość, a największa zaletą jest uczynność, głównie pomoc innym osobom. Świątynią muzułmańska jest meczet, obok którego zawsze stoi jedna bądź kilka wieżyczek zwanych minaretami, skąd specjalni kapłani - muezzini - przypominają o codziennej modlitwie zawsze godzinę przed wschodem słońca..

Z czasem, to jest po rozpadzie państwa na osobne kalifaty, w 658 roku doszło do podziału muzułmanów. Kwestią sporną było następstwo po proroku oraz rola immanów - przywódców duchownych. Podzielono się na dwie grupy: szyitów i sunnitów. Szyici stanowią około 10 % muzułmanów. Są podzieleni miedzy sobą na wiele sekt. Sunnitów, analogicznie jest 90 %. Obecnie w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Afganistanie, Omanie, Jemenie i Libanie to właśnie szyizm jest oficjalną religią państwową. Stosowane jest tam prawo "szari'at", prawo muzułmańskie oparte na Koranie.
11 3 11
2010-04-12T20:18:48+02:00
Zasady:
1.Jest tylko jeden bog -Allach.
2.Nie mozna go przedstawic pod rzadna postacia.
3.Ogien -to symbol Allacha.
4.Kpran,Sunna i Sura sa sw. ksiegami.
5.Zycie powinno przebiegac wedlug norm opisanych w Koranie.
6.Mezczyzni moga miec kilka zon.
7.muzulmanie nie jedza wieprzowiny,nie pija alkoholu.
9.Przestepstwa sa surowo karane.
10.Kazdy muzulmanin musi byc:sprawiedliwy,cierpliwy,prawdomowny,uczynny
11.Szanowanie swiatyni -Meczetu.
Nakazy:
1.Publiczne wyznanie wiary.
2.5 razy dziennie modlitwa
3.Przestrzeganie ramadanu
4.Jalomuzna bla biedniejszych wiernych
5.Raz w zyciu pielgrzymka do Mekki
18 3 18