1. Jaki ssak morski potrafi wytrzymać najdłużej pod wodą ?
2.Jak nazywa się żyjący pod wodą pająk ? Skąd bierze powietrze do oddychania ?
3.Jakie gady posiadają uszy ?
4.Z czego słynie wij krocionóg ?
5. Jak nazywają się ryby które potrafią chodzić po lądzie, a nawet wspinać się na drzewa ?
6. Jak nazywa się największa żaba na świecie, co o niej wiesz ?
7. Co ludzie wytwarzają z pajęczyny pewnego gatunku pająków ?
8. Jak nazywa się najszybsza ryba świata ?

Proszę o poprawne odpowiedzi bo to na konkurs. ;))
Daję najlepszą

1

Odpowiedzi

2011-08-09T12:03:59+02:00

1) Kaszalot (ponad 2h)


2) Topik. Pająk ten na zakończeniu odwłoka ,,nosi bańkę" z powietrzem , którą to zabiera z powierzchni wody za pomocą sieci pajęczej , a następnie przy pomocy tylnych odnóży przykleja ją do odwłoka. Bańka ta uniemożliwia dostanie się wody do płucotchawek (ich otwory są na odwłoku) , a zawarte w niej powietrze umożliwia wymianę gazową pod powierzchnia wody.


3) Krokodyle


4) Krocionóg słynie z podzielonego na segmenty ciała, przy czym na każdym z segmentów (poza ostatnim) występują odnóża, w związku z tym jest ich bardzo duża liczba. Krocionóg także w momencie zagrożenia zwija się w ,,kłębek" chroniąc w ten sposób nie osłoniętą chitynowym pancerzem brzuszną stronę ciała. Krocionóg wydziela także odstraszający, nieprzyjemny zapach.


5) Poskoczki mułowe


6) Goliat płochliwy- zwierzę o ciemnym umaszczeniu (od brązowego po czarne), osiąga masę do 3 kg. i długość do 32 cm. Odżywia się kręgowcami tj. inne płazy, drobne ptaki, ssaki i ryby, nie gardzi też dużymi bezkręgowcami. Płaz ten jest objęty międzynarodową ochroną gatunkową ze względu na rzadkość występowania (był masowo odławiany ze względu na mięso). Mimo wielkich rozmiarów jest zwierzęciem bardzo płochliwym. Żeruje w nocy. zamieszkuje rzeki o szybkim prądzie bądź okolice wodospadów. Można go jedynie spotkać w Parku Narodowym w Monte Alen i w północnych częściach Kamerunu.


7) Pajęczyna pająków z rodzaju Nephila ze względu na ogromne rozmiary i wytrzymałość, wykorzystywana jest do konstruowania sieci na ryby, ptaki, a także jako bandaż lub opaska uciskowa.


8) Żaglica ( 110 km/h)