Odpowiedzi

2010-04-17T12:36:39+02:00
Zenek Wójcik - bohater główny, tytułowy :obcy" - ma około 14-nastu lat, uciekł z domu i poszukuje swego wuja. Nie miał matki, a ojciec alkoholik nie chciał się nim opiekować i dlatego chłopiec uciekł z domu. Choć przez ojca wiele wycierpiał, nie chciał o nim źle mówić. "Mój ojciec - Zenek zacina się, ale zaraz dokończy twardo - ja do ojca nie wrócę. Ojciec mnie nie chce". Zenek jest dumny z pracy i podróży wuja Antoniego, który daje chłopcu szanse na godne zycie. "Twój wujek był w indiach? - spytał z pełnym zachwytu zdumieniem. - Nie bujasz? Zenek uśmiechnał się pobłażliwie. - Objeździł pół swiata, był w Azji i Afryce".
Kiedy przybył na wyspe, wyglądał na zmęczonego i zaniedbanego, podróżował autostopem, co swiadczy o jego zaradności i determinacju związanej z poszukiwaniem wuja. Mozna o nim powiedziec że skrzywdzony przez złych, stracił zaufanie do dorych ludzi. "Po jakims czasie na jego twarzy zajaśniał wyraz ufności czy nadziei, który ula wudziała tylko raz w życiu: w dniu, kiedy Marian i julek pojechali do Strykowa i chłopiec spodziewał się że lada godzina zobaczy człowieka, którego poszukiwał tak długo i z takim wielkim trudem".
Zenek jest zaradnym, samodzielnym i wytrwałym młodym człowiekiem: "Szedłem pieszo tylko do szosy - rzekł niedbale chłopak. - Przedtem jechałem autostopem".
Jest wytrzymały na ból i wrażliwy - "trzeba isć - mruknął. (...) Kiedy stanął miał twarz poszarzałą, a na czole ukazały się kropelki potu".
Zenek ma wiele umiejetności. jest bardzo odważny, dzielny, i zdolny do poswięceń, choć ukrywa swe uczucia jest zdolny do przyjaźni.
Stara się być uczciwym, ale przez głód kradł, był ambitny, honorowy. Jest osobą nieszczęsliwą i samotną.
5 5 5