Odpowiedzi

2010-04-12T22:35:03+02:00
CO2 - zmniejsza powierzchnie przyłączania się O2 wpływa na niedotlenienie organizmu, CO tworzy karboksyhemoglobinę ktora jest trwałym połączeniem i eliminuje jej możliwosc lączyenia się z tlenem, moze doprowadzic do smierci,

weglowodory aromatyczne - rak

dym tytoniowy - zmniejsza wlasciwosci usuwajace zanieczyszczenie rzesek nablonka migawkowego, powoduje raka pluc, zlepia zanieczyszczenia w wezlach chlonnych co zmniejsza ich mozliwosc do usuwania ich z org.

tlenki siarki Dwutlenek siarki atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny głosowe. Wdychanie SO2 powoduje skurcze oskrzeli. Długotrwałe oddychanie powietrzem z zawartością SO2 , nawet w niskich stężeniach, powoduje uszkodzenie dróg oddechowych, prowadzące do nieżytów oskrzeli częste przypadki tego schorzenia stwierdzono w badaniach epidemiologicznych mieszkańców miast o zanieczyszczonym powietrzu. Dwutlenek siarki, po wniknięciu w ściany dróg oddechowych , przenika do krwi i dalej do całego organizmu; kumuluje się w ściankach tchawicy i oskrzelach oraz wątrobie, śledzionie, mózgu i węzłach chłonnych. Duże stężenie SO2 w powietrzu może prowadzić do zmian w rogówce oka.

http://naszaekologia.pl/wplyw_zanieczyszczen_na_zdrowie.php
1 5 1