Witam wszystkich!!! W tym roku matura a ja nie ogarniam planu ramowego prezentacji!!! Proszę o pomoc!! Moj temat to:"tak drzewiej bywało... Na podstawie wybranych utworów literackich omów motyw staropolskich obyczajów" problem jaki postawiłam to"Jaką funkcję pełnią obyczaje ukazane w literaturze" moje lektury to Pan Tadeusz, Konopielka, Pijaństwo, O zachowaniu się przy stole, i Pieśń świętojańska o sobótce. Najbardziej tyczy sie to wniosków bo mam mieć 5 czyli 1 lektura jeden wniosek. POMOCY!!!!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T01:09:18+02:00
W Panu Tadeuszu odnieś się do hierarchizacji, gościnności i uprzejmości, jaką darzono kobiety.
W Konopielce nasuwa mi się na myśl tylko zwyczaj kolędowania na Wiosnę, który powinien być ocalony od zapomnienia.
Pijaństwo to utwór, gdzie poruszony jest temat pijaństwa właśnie. Polacy lubią pic od zawsze, dla nas to tak jakby obyczaj, stąd w utworze rozmowa na temat szkodliwości tej przywary. Warto byłoby odnieść się do potępiania pijaństwa.
O zachowaniu się przy stole- tu zwróć uwagę na zwyczaje żywnościowe Polaków, na to, w jaki sposób zachowywano się przy stole, co było ważne, np. fakt, że jedzono i jednocześnie rozmawiano, śmiano się, co teraz uważane jest za nietakt.
Pieśń świętojańska o sobótce. Tu skup się na obrzędzie zwanym Nocy Walpurgii, połączeniu tradycji pogańskiej z chrześcijańską. Czym był ten obrzęd, czym byloo palenie sobótek i jaki to ma związek z chrześcijaństwem.