Odpowiedzi

2010-04-13T12:03:37+02:00
10.04.2010r nasz prezydent wraz z małżonką oraz z kwieciem inteligencji Polski
zgiął w tragedii lotniczej w Smoleńsku w drodze do Katynia.
1 1 1
2010-04-13T12:04:28+02:00
10.04.2010 Lech Kaczyński wraz z żoną i z najważniejszymi osobami w polsce mieli udać się do Rosji na 70 rocznicę mordów w Katyniu.Jednak nie dolecieli.Samolot prezydencki rozbił się pod Smoleńskiem.Wszyscy zginęli na miejscu.Samolot uderzył w stację radiową a następnie w drzewo.Zaczął płonąć.Szybka interwencja strażników nic nie pomogła.
1 4 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T12:11:41+02:00
Dzień 10 kwietnia 2010 roku na pewno na długo zapisze się w pamięci Polaków i historii naszego narodu jako jedna z najtragiczniejszych dat. Z samego rana, około godizny 8.56 polskiego czasu kilkaset metrów od lotniska w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot, transportujący delegację Polski na uroczystości uczczenia ofiar rosyjskich żołnierzy poległych w Katyniu w 1940 roku. Na pokładzie samolotu Tu-154M nr 101 znajdowało się 96 osób - w tym 7 osób załogi. Wśród pasażerów byli między innymi - Prezydencka Para - Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie - Krzysztof Putra, Jerzy Szmajdziński i Krystyna Bohenek, wielu innych ludzi z bezpośredniego otoczenia prezydenta, senatorów, posłów oraz przedstawicieli Rodzin Katyńskich.

Przyczyną katastrofy były najprawodopodobniej bardzo złe warunki atmosferyczne - w Smoleńsku o tej godzinie panowała wyjątkowo gęsta i niska mgła. Piloci trzykrotnie okrążali lotnisko, a podczas lądowania zahaczyli o antenę. Po nieudanej próbie poderwania maszyny samolot uderzył w partię drzew i w rezultacie spadł ok. 200 m od pasu startowego lotniska, gdzie spłonął. Odtworzone zapisy z czarnych skrzynek samolotu ujawniły, że wieża kontrolna lotniska proponowała pilotom Tupolewa lądowanie na lotnisku w Mińsku lub Moskwie, jednak piloci podjęli decyzję o nie zmienianiu planów. Specjaliści podkreślają, że wszyscy piloci byli mistrzami w swoim zawodzie, obniżanie lotu maszyny i naprowadzanie na tor przebiegało z niesamowitą wprawą i precyzją, jednak do szczęśliwego lądowania zabrakło ok. 15 metrów wysokości.

Tragedia w Smoleńsku mimo początkowych obaw nie spowodowała pogorszenia stosunków z Rosją - wręcz przeciwnie, bardzo je ociepliła. Władze Rosji wprowadziły jednodniową żałobę narodową, zrezygnowano z reklam i programów rozrywkowych w ramówkach telewizji, a w najlepszym czasie antenowym ponownie wyemitowano film Andrzeja Wajdy 'Katyń'. Do polski z całego kraju napływają kondolencje, wiele państw wprowadziło jedno- lub trzydniowe żałoby narodowe. W Polsce żałoba narodowa trwać będzie 7 dni. (Do piątku 16.04 włącznie.) Obowiązki prezydenta RP przejął marszałek sejmu Bronisław Komorowski - w jego kompetencjach leży także zorganizowanie wyborów prezydenckich do końca czerwca.

Tragedia w Smoleńsku z całą pewnością zapisze się w historii jako najczarniejsza z dat. Nigdy w naszym kraju nie straciliśmy tak nieoczekiwanie głowy państwa, dla wszystkich Polaków - niezależnie od przekonań politycznych - to wielki szok i tragedia.
6 5 6