Hej mam na jutro zadanie ze sztuki.. polega ono na analizie dowolnego obrazu. Analiza ta ma zawierać następujące informacje:
-dane o obrazie,tytuł pracy, imię i nazwisko autora,rok,gdzie się obecnie znajduje.
-zastosowanie perspektywy,barwa, światłocień,statyka-dynamika,krotki opis obrazu(czyli ze np. na pierwszym planie widać bla bla bla :))
-własna ocena , wrażenia

Bardzo prosiłabym o pomoc.. z góry wielkie dzięki :)

1

Odpowiedzi

2010-04-13T12:43:48+02:00
Jan Matejko "Jan Kochanowski u zwłok Urszulki"
powstał w II poł XIX wieku.
było kilka wersji tego obrazu. pierwsza wersja obrazu była nieco większa od kartki A4 (24 x 32), a druga wersja, która zaginęła, miała 0,98m x 1,22m.

opis obrazu:
obraz Jana Matejki pt. "Jan Kochanowski u zwłok Urszulki" powstał w II połowie XIX wieku. niestety dzieło to zaginęło. było malowane olejem na płótnie. jego wymiary to: 98 x 122cm. tematem obrazu jest pożegnanie Kochanowskiego z córką.
na pierwszym planie widać Orszulkę leżącą w trumnie. jest ona ubrana w białą sukienkę symbolizującą czystość i niewinność. nad Urszulką pochyla się Jan Kochanowski. obejmuje on rękoma maleńką córkę. jego twarz jest smutna i ponura. jego usta wykrzywia grymas.
na drugim planie widać stół z naczyniami, płaszcz i lutnię. w tle możemy zobaczyć regał z książkami, obok którego stoi figurka przypominająca bożka śmierci z mitologii.
ten obraz choć wyraża cierpienie i ból ma w sobie coś niezwykłego. bije od niego miłość ojca do córki.