Odpowiedzi

2009-11-04T16:41:15+01:00
KLIMAT:
Wielka Brytania ma klimat umiarkowany morski. Przez większą część roku pozostaje pod wpływem wędrujących z zachodu niżów, odpowiedzialnych za częste zmiany pogody. Łagodzący wpływ morza, a szczególnie ciepłego Prądu Zatokowego, wyraża się w dość wysokich jak na te szerokości geograficzne temp. powietrza. Średnia roczna temp. waha się od 8 stopni Celsjusza do 11. Miesiącem najchłodniejszym jest styczeń a najcieplejszym-lipiec. Zimy są łagodne i wilgotne. Dł. okresu wegetacyjnego waha sie od 4 mesięcy do 7-8. Charakterystyczna cecha klimatu Wielkiej Brytanii to spora ilość opadów występujących przez cały rok.

PKB:
21 400 USD

SZATA ROŚLIN:
Pierwotną roślinność stanowiły lasy liściaste z dębem, bukiem, jesionem i brzozą, a także lasy szpilkowa. Obecnie lasy i zadrzewienia zajmują 10% pow. kraju. Na rozległych terenach występowały bagna i torfowiska. Rejony górskie porastają dziś trawy, paprocie, wrzosowiska. Szczytowe partie gór zajmuje roślinność typu alpejskiego.

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE:
Północno-zachodnia Europa w archipelagu Wysp Brytyjskich. Rozciągłość południkowa kraju wynosi 1224 km, a rozciągłość równoleżnikowa 865 km.

UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI:
Wybrzeża są bardzo silnie rozczłonkowane. W głąb kraju wcinają się liczne zatoki. Pod względem ukształtowania pionowego dzieli się na dwie części: górsko-wyżynną i nizinną. Duży wpływ na współczesną rzeźbę wywarły zlodowacenia plejstoceńskie. Pn.-zach. Szkocję zajmują Góry Kaledońskie oddzielone od Grampianów uskokową doliną Glen More. Najwyższymi szczytami są tu Ben Nevis i Ben Macdui.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
-różnorodność krajobrazów
-kilkanaście obiektów UNESCO:
wał hadriana, stonehedge, avebury, twierdza tower, pałac i opactwo westminsterskie
-katedra św. pawła
-guildhall
-pałac Buckingham
-fragmenty rzymskich murów obronnych
-liczne muzea
-galeria figur woskowych madame tussaud
-rozległe parki
-Hampton
-soho
-oxford
-wybrzeza morskie
-zawody w rodzimych szkockich konkurencjach sportowych
-big ben
-loch ness