Odpowiedzi

2010-04-13T13:54:04+02:00
Pałki występują w Polsce bardzo powszechnie (zarówno wąskolistna jak i szerokolistna) na brzegach stawów, jezior czy w rowach melioracyjnych. W niektórych rejonach kraju nazywane są baziami lub sitowiem. Są to rośliny bardzo ekspansywne i dlatego powinno się je sadzić w pojemnikach aby ograniczyć ich rozwój (wystarczy około 10-20 litrowe wiaderko)

Grążel żółty , rośnie dziko niemal w całej Europie, na Bliskim wschodzie, Zakaukaziu, w Iranie, na Syberii, w Polsce jest rośliną pospolitą na całym niżu w zbiornikach wodnych i powoli płynących ciekach. Bylina o grubym, pełzającym w mule kłączu, które wytwarza liście pływające, mające bardzo długi ogonek i blaszkę skórzastą, zieloną, owalną, z nasadą głęboko wyciętą. Kwiaty żółte, silnie i przyjemnie pachnące, umieszczone na bardzo długich szypułkach i także sterczące nad powierzchnią wody. Roślina trująca i lecznicza (stosowana w homeopatii), także ozdobna bylina wód parkowych.

Rogatek sztywny jest rośliną spędzającą całe swoje życie w wodzie, nawet zapylanie kwiatów odbywa się pod wodą! Łodygi o długości do 1 m. unoszą się swobodnie w wodzie (rogatek nie ma korzeni) i są okółkowo ulistnione. Liście zielone i ciemnozielone, podzielone na nitkowate odcinki, często sztywne od związków wapnia które się w nich odkładają . Kwiaty niepozorne bez okwiatu, ale otoczone liściopodobnymi wyrostkami, rozdzielnopłciowe, o licznych pręcikach i 1 słupku, kwitnie lipiec - wrzesień. W naszych wodach występuje pospolicie.
3 3 3
2010-04-13T13:57:38+02:00
Grążel żółty
Występuje w niemal całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą.
Rośnie w wodnych zbiornikach stojących lub wolno płynąych – stawy, przybrzeżne strefy jezior, starorzecza, zakola rzek i rzeki o wolnym nurcie. Często spotkać go można razem z grzybieniami białymi, jednak w odróżnieniu od nich wchodzi na większe głębokości. Występuje w wodach bogatych w składniki organiczne mających muliste, lub piaszczysto-muliste dno. Preferuje miejsca osłonięte od wiatru. Jest hydrofitem wytwarzającym różne formy morfologiczne pędów, w zależności od warunków środowiska. W zbiornikach o silnym falowaniu wody lub szybkim nurcie, jak również przy długotrwałym i wysokim zalewie, powstaje forma podwodna. Ma ona cienkie i faliste blaszki liściowe, bez aparatów szparkowych. Jeżeli zbiornik wysycha, lub ulega spłyceniu, powstaje forma lądowa o drobnych liściach i kwiatach. Jest geofitem ryzomowym – zimuje tylko kłącze. Po wykiełkowaniu z nasiona rośnie i rozgałęzia się kłącze, roślina zakwita po raz pierwszy dopiero po 3-4 latach. Grążel żółty czasami tworzy rozległe zbiorowiska, zwykle kilku- lub wielogatunkowe
Kwitnie od maja do września, zapylany jest przez muchówki . Podczas dojrzewania owoce oddzielają się od szypułki, przez jakiś czas są unoszone przez wodę i dopiero pękają. Nasiona jajowatego kształtu, brunatne, otoczone galaretowatym śluzem, w którym znajdują się pęcherzyki powietrza umożliwiające ich unoszenie się na wodzie. Roślina rozsiewana przez wodę (hydrochoria). Rozmnaża się także wegetatywnie przez kłącze. Roślina trująca, objeta częściową ochroną !
2 5 2