Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T14:28:33+02:00
Gniezno to miasto we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu gnieźnieńskiego. Miasto leży na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego, jest otoczone jeziorami: Jelonek, Świętokrzyskie, Winiary.

W kształtującym się państwie polskim, zwanym też Państwem Gnieźnieńskim, jak poświadcza dokument oblacyjny z końca X w., Gniezno pełniło rolę ośrodka stołecznego, związanego z rodem Piastów. Gniezno, zanim stało się główną rezydencją monarchy było osadą. Jej początki sięgają przełomu VI i VII w. Osadnictwu sprzyjały nie tylko ukształtowanie terenu i obfitość wód, ale również położenie osady u zbiegu głównych traktów wiodących z Rusi, Moraw i Pomorza.

W 1000 roku odbył się w Gnieźnie zjazd, w którym uczestniczył Bolesław Chrobry i Otton III, podczas tego zjazdu utworzono arcybiskupstwo gnieźnieńskie.
W 1025 odbyła się w Gnieźnie koronacja Bolesława Chrobrego pierwszego króla Polski.

W 1331 miasto zajęli Krzyżacy, rabując je i niszcząc. Odbudowę i rozwój gospodarczy zawdzięcza Gniezno Kazimierzowi Wielkiemu. Za rządów Władysława Jagiełły (1419) gnieźnieńskim arcybiskupom został przyznany tytuł Prymasa Polski oraz zastrzeżona godność kardynała. W kolejnych latach Gniezno stało się dużym ośrodkiem handlu krajowego i międzynarodowego.

Obecnie Gniezno jest ośrodkiem przemysłu lekkiego i spożywczego (szczególnie dynamiczny rozwój tych sektorów nastąpił w latach dziewięćdziesiątych, kiedy zaczęły tu inwestować znane zachodnie firmy) ponadto znajdują się tu fabryki: maszyn i urządzeń pakujących, maszyn budowlanych, zakład techniki biurowej, zakłady elektrotechniczne i stolarki budowlanej. Gniezno jest też dużym węzłem komunikacyjnym.
4 4 4
2010-04-13T14:30:41+02:00
Gniezno to było Pierwszą stolicą Polski.
Trzej bracia Lech Czech i Rus postanowili założyć swoje kraje. Lech udał się do Gniezna gdzie założył osadę. A nazwa ta wzięła się z tąd że zobaczył piękne gniazdo zbudowane przez orła, i dlatego orzeł jest na godle polski.
3 5 3