Odpowiedzi

2010-04-13T14:33:56+02:00
Ja proponuje Ci imie Franek ;d Patron zakonów Albertynów, Franciszkanów, Kapucynów, Franciszkanów Konwentualnych, Bernardynek, Kapucynek, Klarysek, Koletanek, tercjarzy, Włoch, Asyżu, Bazyleii, aktorów, ekologów, pracowników ochrony środowiska, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów, Akcji Katolickiej.
  • Użytkownik Zadane
2010-04-13T14:36:59+02:00
Moim zdaniem Swięty Piotr moze byc :)
Jezus przyznał mu pierwszeństwo (prymat) Na tym prymacie Kościół oparł swoją strukturę hierarchiczną (prymat biskupa Rzymu). Wg Dziejów Apostolskich Piotr był więziony w Jerozolimie (ok. 42). Następnie wg tradycji przebywał w Antiochii. Na koniec udał się do Rzymu, gdzie w czasie prześladowań za Nerona poniósł śmierć.
Piotr jest więc dla nas wciąż postacią tajemniczą. Uwazam, że popełniał błędy i mylił się, był jednak silny i nieprzeciętnie wytrwały. Zanim został dostrzeżony, był przedsiębiorcą, który zajmował się łowieniem ryb. Dlaczego Jezus go wybrał? To tak naprawdę zawsze już pozostanie tajemnicą. Po śmierci swego nauczyciela został przywódcą chrześcijan w Jerozolimie
Ja tez wybrałem sobie imie Piotr ;)
Pozdrawiam !
1 5 1
2010-04-13T14:37:50+02:00
Jan Chrzciciel pustelnik i prorok żydowski nauczający pod silnym wpływem esseńczyków, przez wielu uznawany za mesjasza.
Urodził się wiosną ok. 7 lub 6 r. p.n.e. w wiosce Ain Karim (niedaleko Jerozolimy) jako syn żydowskiego kapłana Zachariasza oraz Elżbiety, która według tradycji była ciotką Maryi matki Jezusa Chrystusa (który był młodszy od Jana o 6 miesięcy). Jego poczęciu i narodzinom towarzyszyła aura cudowności. W dość młodym wieku, zapewne po śmierci podeszłych wiekiem rodziców, rozpoczął życie pustelnika na Pustyni Judzkiej, gdzie być może zetknął się z esseńczykami. Znajomość z tą osobliwą sektą zaowocowała między innymi tym, że będąc na podstawie urodzenia kapłanem nigdy nie uczestniczył w czynnościach liturgicznych w Świątyni Jerozolimskiej. Na pustyni Jan został powołany na proroka, a jego głównym zadaniem stało się wzywanie ludzi do nawrócenia oraz przygotowanie drogi do publicznej służby Jezusa, którego zresztą publicznie ochrzcił. Jezus nazwał Jana największym spośród narodzonych z niewiast.
Niedługo po spotkaniu z Jezusem Jan został wtrącony do więzienia za jawne krytykowanie niemoralnego małżeństwa tetrarchy Galilei Heroda Antypasa. Na skutek spisku żony Heroda Jan został ścięty.Uczniowie Jana przeszli po części do grupy uczniów Jezusa, a po części stali się zalążkiem sekty istniejącej do III wieku.
Jan Chrzciciel jest czczony przez mandejczyków (wyznawców madeizmu) jako prawdziwy prorok.
Jako święty katolicki jest między innymi patronem Wrocławia, Mysłowic i Stargardu.
1 2 1