Odpowiedzi

2010-04-13T14:58:49+02:00
Polska trwa w żałobie narodowej, dziesiątki tysięcy Polaków towarzyszyły trumnie z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mimo tej atmosfery wciąż pojawiają się głosy szukające powodów katastrofy pod Smoleńskiem. Pilot i były szef oddziału szkolenia lotniczego dowództwa sił powietrznych płk. Piotr Łukasiewicz na łamach dziennika "Polska" twierdzi, że znając warunki atmosferyczne na lotnisku w Smoleńsku samolot nie powinien był w ogóle wylatywać z Warszawy.
Przyczyny katastrofy
Szukając bezpośrednich przyczyn katastrofy Łukasiewicz nie wierzy w usterkę techniczną maszyny. W maszynie Tu-154 na pokładzie są trzy wysokościomierze ciśnieniowe i jeden radiowysokościomierz, który włącza sygnał dźwiękowy, gdy samolot znajduje się na niebezpiecznej wysokości.
-Być może w końcowej fazie lotu piloci przenieśli wzrok z tablicy przyrządów i próbowali szukać ziemi, wypatrzyć pas, dopuszczając do mimowolnego zniżenia samolotu i zderzenia z ziemią - docieka pułkownik.
Rosyjskim śledczym udało się zidentyfikować tylko 14 ciał ofiar, których stan był na tyle dobry, by identyfikacja nie pozostawiała wątpliwości. "W przypadku kolejnych 20 identyfikacja prawdopodobnie będzie mogła się odbyć dzięki znakom szczególnym" - mówiła dziś mediom minister zdrowia Ewa Kopacz. W przypadku reszty ofiar konieczne będą badania genetyczne, żeby ustalić tożsamość. "Identyfikacja jest niełatwym zadaniem, gdyż wielu zabitych doznało bardzo poważnych obrażeń" - dodał szef Biura Medycznych Ekspertyz Sądowych w Moskwie Władimir Żarow. O godzinie 20 wystartował samolot, który ma zawieźć do Moskwy rodziny ofiar sobotniej katastrofy lotniczej koło Smoleńska. Pierwotnie samolot miał wystartować z warszawskiego lotniska na Okęciu o godz. 17.30. W Moskwie przygotowane są punkty informacyjne, opieka psychologiczna, medyczna, opieka ekspertów, którzy zajmą się rodzinami tragicznie zmarłych, pomagając w identyfikacji i ostatnim pożegnaniu.Dziś do stolicy zostało przywiezione ciało prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Najpierw odbyła się wojskowa uroczystość żałobna na lotnisku Okęcie, gdzie krótką modlitwą rodzina i najwyższe osoby w państwie mogły pożegnać prezydenta. Potem kondukt przejechał ulicami stolicy do Krakowskiego Przedmieścia, gdzie mieści się Pałac Prezydencki. "W najbliższym czasie trumna z prezydentem zostanie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Prezydenckim, ale nie będzie to dzisiaj" - poinformował media minister w Kancelarii Prezydenta, Jacek Sasin. Nadal nie wiadomo gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb Lecha Kaczyńskiego. To zależy od decyzji rodziny prezydenta. Natomiast decyzja, kiedy trumna zostanie wystawiona na widok publiczy, zapadnie po południu.
W Polsce obowiązuje żałoba narodowa. Wszyscy rodacy są pogrążeni w żalu. Poza naszym krajem, żałoba zostanie wprowadzona w kilku państwach na świecie: Brazylia (3 dni), Czechy (w dniu pogrzebu 1 dzień), Gruzja (1 dzień), Litwa (3 dni), Rosja (1 dzień), Słowacja (w dniu pogrzebu 1 dzień), Ukraina (1 dzień) oraz Węgry (w dniu pogrzebu 1 dzień).
Do kancelarii prezydenta i premiera spływają kondolencje z każdego niemal zakątku świata. "W imieniu rządu i państwa Ekwadoru, składam najgłębsze wyrazy współczucia dla rządu i mieszkańców Polski" - złożył kondolencje
wiceprezydent Ekwadoru, Lenin Moreno.
1 5 1
2010-04-13T15:00:15+02:00
Samolot Lecha Kaczyńskiego Tu 154 rozbił się na lotnisku wojskowym Siewiernyj ok. godz. 8.56. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie było 96 osób, w tym wielu posłów, senatorów, dostojników kościelnych, wojskowych, kombatantów, członków rodzin katyńskich. W Polsce ogłoszono tygodniową żałobę narodową. W Rosji 12 kwietnia.
2 2 2
2010-04-13T15:03:24+02:00
10.04.2010roku w Smoleńsku niedaleko Katynia doszło do tragicznej katastrofy Prezydenckiego Samolotu.
Cała załoga, Prezydent Lech Kaczyński, jego Małżonka Maria oraz 94 Polaków pełniące najwyższe funkcje państwowe straciło życie.
Lecieli do Katynia, by oddać hold polskim oficerom, profesorom, w 70 rocznice zbrodni dokonanej przez NKWD.
Złożyli największa ofiarę,bo oddali własne życie. W kraju siedmiodniowa żałoba, w wielu Polskich miastach wystawione sa księgi kondolencyjne, rodacy stoją w długich kolejkach, by w krótkich słowach wyrazić swój ból i współczucie dla rodzin, których członkowie zginęli na wschodzie.

Jest to dobra notatka ponieważ sam miałem takie zadanie i było dobrze:)

licze na naj. :)
2 5 2