Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-04T16:27:34+01:00
Krzyżacy to powieść historyczna napisana przez polskiego noblistę Henryka Sienkiewicza. Autor ukazuje ciężkie losy Polaków na przełomie XIV i XV wieku. Pierwszy wątek mówi o życiu, przeciwnościach losu, wojnach Polaków z Krzyżakami, natomiast drugi, ukazuje miłość Zbyszka i Danuśki.

Zbyszko od pierwszego spotkania z dwórka księżny Anny Danuty czuł, że jest ona dla niego ideałem, z którym chciałby dzielić resztę swojego życia.

Danuśka, córka Juranda ze Spychowa jest młodą dziewczyną pełną wdzięku, delikatności. Jest osobą słabą, potrzebującą opieki innych, skłonną do płaczu. Często chodzi zamyślona i zadumaną dziewczyną o słabym charakterze nie potrafi sprzeciwić się Krzyżakom np. gdy podstępem zabrali ją do niewoli. Danusię łatwo jest zranić, zawstydzić. Sprawia wrażenie jakby się czegoś obawiała.

W życiu Zbyszka pojawia się jeszcze jedna kobieta - Jagienka. Dziewczyna jest córką Zycha ze Zgorzelic i podobnie jak Danuta straciła w dzieciństwie matkę. Jagna jest osobą mocną, silną, tryskającą zdrowiem. Nie zrażają ją męskie zajęcia m.in. polowania, rąbanie drzewa na opał. Ojciec dziewczyny jest dumny ze swej pociechy i wdzięczny za pomoc, którą mu ze szczerego serca daje. Zbyszko imponuje jej swoją postawą i siła, lecz gdy dowiaduje się, że młodzieniec jest rycerzem Jurandówny smutek chowa w sobie. To wyzwanie nie sprawia, że Jagienka staje się inną osobą, nadal pomaga Jurandowi i Zbyszkowi w odnalezieniu Danuśki. Dziewczyna jest podziwiana za życzliwość, pomoc, roztropność. Jest uczciwą, niezłomną, prawdomówną młodą kobietą. Młodo wkroczyła w dojrzałe życie, prowadzi gospodarstwo, z którym sobie wspaniale radzi.

Charakter Jagny jest w pełni ukształtowany a jej największymi zaletami są: niezłomność, upór, dążenie do postanowionego sobie celu, wytrwałość.

Po przedstawieniu cech tych wspaniałych dziewcząt, od razu widać,że są one swoimi przeciwnościami. Jedna z nich jest silna i mężna, a druga słaba i ulegająca. Porównując siebie z tymi postaciami bez wahania powiedziałabym, że jest mi bliższa Jagienka. Ja tak samo jak ona zajmuję się pod nieobecność rodziców domem i moim bratem.

Jestem silną i nie ulegającą innym, broniącą swojego zdania dziewczyną. Razem mamy wiele wspólnych cech.