Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T08:18:54+02:00
Dla człowieka

Układ pokarmowy i układ trawienny. Jest to zespół narządów slużących do pobierania pokarmu, jego trawienia , wchłaniania składników odżywczych i usuwania substancji zbędnych, powstałych w wyniku trawienia lub niestrawionych. Układ pokarmowy ma postać umięśnionej rury o zróżnicowanym świetle, długości i budowie ścian zawierających zwykle gruczoły trawienne śródścienne. Łączą się z nim gruczoly trawienne pozaścienne. Wydzielają one soki trawiące pokarm. Transport pokarmu następuje głównie dzięki pracy mieśni ścian układu pokarmowego. U człowieka w skład układu pokarmowego wchodzą:
jama ustna wraz z jej narzadami (uzebienie, jezyk),
gardlo,
przelyk,
zoladek
jelito, zróznicowane na jelito cienkie (dwunastnica, jelito czcze i biodrowe) oraz jelito grube (jelito slepe, okreznica i odbytnica)
wątroba
trzustka.
Podobną budowę ma układ pokarmowy innych kregowców. Długość przewodu pokarmowego jest związana z jakościa i strawnościa pokarmu. Zwierzęta mięsożerne mają przewód krótki, a roślinożerne, spożywające pokarm mniej treściwy, o dużej objętości, zawierajacy dużo celulozy - dłuższy.

Badanie układu pokarmowego

Przewód pokarmowy jest narażony na wiele dolegliwości. Współczesna medycyna jest zaopatrzona w dużo narzędzi profilaktycznych i zlokalizowanie, zidentyfikowanie choroby czy pasożyta nie sprawia już większych problemów. Podstawowym badaniem ukladu pokarmowego, pozwalającym obejrzeć narządy miąższowe jamy brzusznej (wątroba, nerki, trzustka) jest USG - ultrasonografia. Obecność ciał obcych, kamieni lub objawy niedrożności jelita można zobaczyć w prześwietleniu jamy brzusznej promieniami RTG. Badanie to pozwala też po wcześniejszym podaniu środka kontrastowego na ocenę jelita (glównie grubego). Jest to tak zwany wlew doodbytniczy. Wnętrze przewodu pokarmowego można obejrzeć dzięki fiberoskopom czyli giętkim rurkom zakończonym kamerą. W zależności od budowy pozwalają oglądać różne odcinki przewodu pokarmowego. Przełyk, żoladek i dwunastnicę można ocenić gastroskopem, który wyposażony o dodatkowe urządzenia pozwala "zajrzeć" do dróg żólciowych. Esicę, czyli końcowy odcinek jelita grubego można obejrzeć sigmoidoskopem, a całe jelito grube kolonoskopem. Założenie zwykłej rurki, tak zwanej sondy żołądkowej, pozwala na badanie treści pokarmowej.

to drugie
Naturalna kuracja oczyszczająca z pasożytów. Pomoc w walce z pasożytami, wspomaganie leczenia gronkowca złocistego i grzybic. Porady i konsultacje. Naturalne suplementy i wyciągi roślinne o działaniu przeciwpasożytniczym. Głównymi nosicielami gronkowców są ludzie (i zwierzęta). U ludzi najczęściej występują bezobjawowo w nosie i gardle, na włosach, a także na skórze zdrowych osobników. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z pasożytami


może być??
2 3 2