Wyjaśnij znaczenie słów poety Cypriana Kamila Norwida wypowiedzianych po śmierci Fryderyka Chopina "... rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".

W 2010r. odbędzie się specjalny jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Konkurs odbywa się c 5 lat od 1927r.
podaj nazwiska polskich wirtuozów fortepianu, którzy ODNIEŚLI SUKCES w tym konkursie. Podaj również rok w którym odbył się festiwal zwycięski dla Polaka.

1

Odpowiedzi

2010-04-13T17:04:53+02:00
Poeta Cyprian Kamil Norwid wypowiedział po śmierci Fryderyka Chopina słowa, iż jest on ,,rodem warszawianin, sercem polak, a talentem świata obywatel". To, że Chopin jest rodem warszawianinem oznacza, iż jego rodzina pochodzi z Warszawy. To, że jest "sercem polakiem" oznacza, iż był wielkim patriotą i po wyjeździe do Francji bardzo tęsknił i myślał o swoim rodzinnym kraju. To, że jest on "talentem świata obywatelem", rozumiem jako to, że był tak wybitną postacią, że określano go jako człowieka światowej sławy.

Wirtuozi fortepaianu, którzy odnieśli sukces w konkursie Chopinowskim, to: Blechacz, Zimerman,Szebanowa, Jabłoński,Lisak.

Lata, w których zwyciężyli polacy:2005,1949,1975r.
39 4 39
Komentarz został usunięty