4.Uzupełnij tekst:
Pod wpływem hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, w obrębie jajników oraz błony sluzowej macicy zachodzą cykliczne zmiany określane _____________, który trwa przeciętnie 28 dni. Okres dojrzewania płciowego nazywa się ________. Co miesiąc w jajniku dojrzewa jeden _________, który około 14 dnia cyklu pęka i uwalnia _______. Proces ten nazywa się ________.
W drugiej fazie cyklu opóźniowy pęcherzyk przekształca się w tzw. ___________,produkujące hormon, który przygotowuje błonę śluzową ______ na przyjęcie __________. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, to _______ zanika, a błona śluzowa złuszcza się i wraz z krwią i niezapłodnioną komórką jajową zostaje wydalona. Proces ten nosi nazwę _________.


Proszę dam najlepszą ;))

1

Odpowiedzi

2010-04-13T16:37:44+02:00
Pod wpływem hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, w obrębie jajników oraz błony śluzowej macicy zachodzą cykliczne zmiany określane cykl menstruacyjny, który trwa przeciętnie 28 dni. Okres dojrzewania płciowego nazywa się pokwitaniem. Co miesiąc w jajniku dojrzewa jeden pęcherzyk jajowy, który około 14 dnia cyklu pęka i uwalnia komórkę jajową. Proces ten nazywa się owulacją.
W drugiej fazie cyklu opóźniony pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte, produkujące hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej (zarodka). Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, to ciałko zanika, a błona śluzowa złuszcza się i wraz z krwią i niezapłodnioną komórką jajową zostaje wydalona. Proces ten nosi nazwę menstruacji.
6 4 6