Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T19:36:04+02:00
Dear Maciek!
I'm just in the mountains on winter holidays. This year I will learn to ride a snowboard. I can not wait to see the first lesson! Everyone says that it resonates with me to the sport.
Zakopane is a really interesting and full of fun city. Much is happening here. I'm sure you'll like here just like me. We go every morning with his parents in tow and go skiing as long as it gets dark. And after dark we go to Krupówki, where every day we buy oscypek that my whole family loves. Krupówki are also very good and different restaurant. There is also a beautiful church.
I am very happy for a few days you get to me and together we will be even more fun. Take this green ski jacket, the same that I have myself. We will look like brothers.

Waiting for you
Twoje imie

Tłumaczenie na Język Polski:)
Drogi Maćku!
Jestem właśnie w górach na feriach. W tym roku będę się uczył jeździć na snowboardzie. Już nie mogę się doczekać pierwszej lekcji! Wszyscy mówią że na pewno spodoba mi się ten sport.
Zakopanem to na prawdę interesujące i pełne rozrywek miasto. Wiele się tutaj dzieje. Jestem pewien że spodoba ci się tutaj tak samo jak mi. Rano codziennie idziemy z rodzicami na wyciąg i jeździmy na nartach tak długo aż zrobi się ciemno. A po zmroku idziemy na Krupówki, gdzie codziennie kupujemy oscypki, które uwielbia cała moja rodzina. Na Krupówkach są też bardzo dobre i różne restauracje. Jest też tam piękny kościół.
Bardzo się ciesze za za kilka dni dojedziesz do mnie i razem będziemy się jeszcze lepiej bawić. Weź tę zieloną kurtkę narciarską, taką samą jaką mam ja. Będziemy wyglądali jak bracia.
Czekam na Ciebie

Mam nadzije że pomogłem
Liczę na naj:D