Odpowiedzi

2010-04-13T18:32:14+02:00
Węgiel kamienny-jest to węgiel utworzony miliony lat temu. Jego złoża znajdują się głęboko pod ziemią co utrudnia eksploatację. Aby wydobyć węgiel brunatny najpierw wykopuje się głęboki szyb (tunel) prowadzący do złożą. Następnie szyb zostaje powiększony i rozpoczyna się pierwsze wydobycie. Obecnie węgiel jest "odkuwany" przez specjalne maszyny. Dawniej ludzie musieli kilofami odkuwać bryły węgla,co powodowało pylice(pył powstały przy wydobyciu węgla jest wdychany przez ludzi i osadza się na pęcherzykach płucnych). Urobek wywozi się wózkami (lub specjalnymi windami) na powierzchnie, gdzie jest oczyszczany. Największym zagrożeniem jest prawdopodobieństwo zawalenia się tunelu ( można także dokopać się od zbiornika wody przez co tunel zostaje zalany, ale prawdopodobieństwo istnieje tylko przy błędnych obliczeniach lub złej topografii).
Węgiel brunatny-podobnie jak węgiel kamienny powstał miliony lat temu, lecz znajduje się on pod cienką warstwą ziemi. Eksploatuje się go metodą odkrywkową (zbiera się ziemie z góry i przechodzi do odkuwania węgla).To chyba najbezpieczniejsza metoda wydobycia jakiegokolwiek surowca. Istnieje niebezpieczeństwo kiedy wydobycie jest już bardzo zaawansowane, ponieważ ściany dołu, który powstał po usunięciu węgla mogą się osunąć pod wpływem słabej struktury skał i silnych drgań.
Ropa naftowa-obecnie niezbędny surowiec napędowy (wraz z gazem ziemnym). Powstał miliony lat temu pod wpływem ogromnego ciśnienia. Ponieważ znajduje się on zarówno pod powierzchnią ziemi jak i wody jago wydobycie nieco się różni. Charakterystyczną cechą jest to iż wierci się otwór o średnicy około 20cm, przez który prowadzona jest rura mająca na celu zasysanie ropy i wypompowywanie jej na powierzchnie do specjalnych zbiorników. Praca przy wydobyciu(zwłaszcza na platformie wodnej jest bardzo niebezpieczna) np.
-ropa morzę się zapalić
-zbiorniki mogą się przepełnić co spowoduje nieprzewidywalne
skutki
-można natrafić na pustą przestrzeń co spowoduje rozległe
uszkodzenia maszyn (i możliwe że ucierpią ludzie)
-rury, które są wprowadzane do szybu mają kilka metrów
długości i ważą bardzo dużo, mogą one zabić człowieka
Powodzenia:)