Odpowiedzi

2010-04-13T21:12:39+02:00
Do powstania Spartakusa doszło (73-71p.n.e) dlatego,iż Rzymianie i ich masowe dążenie do zmieniania ludzi w niewolników rosło w zastraszającym tempie. Dotyczyło to czasami mieszkańców zdobytych miast a nieraz i całe plemiona .Skalę widać gdy spojrzymy na to że w Italii mieszkało 7 mln ludzi z czego ok 3mln było niewolnikami.

KIEDY ODKRYTO POMPEJE?

W XVI wieku rozpoczęto pierwsze programowe "wykopaliska", mające na celu nie poznanie przeszłości, lecz pozyskanie jej skarbów. Apogeum nastąpiło w XVIII w., wraz ze wzrostem zainteresowania starożytnością. Pod patronatem książąt i arystokracji zaczęto masowo poszukiwać i wydobywać rzeźby, wazy, monety, klejnoty oraz wykuwane ze ścian malowidła czy mozaiki. Dokonano wtedy znaczych zniszczeń warstwy architektonicznej miasta.W wieku XIX reżyserowano wręcz sensacyjne odkrycia dla potrzeb przybywającyh gości, wydobywając wcześniej odkryte zabytki. Dopiero z końcem XIX w. i działalnością Giuseppe Fiorellego wykopaliska nabrały charakteru naukowego.

Upadek pompejów spowodował nieoczekiwany wybuch wulkanu WEZUWIUSZA

Akwedukt- most którym dostarczano wodę z pobliskich źródeł czy lodowców odległych nawet o ok 40km
Atrium- niezadaszone pomieszczenie wewnątrz domu rzymskiego.
Igrzyska- ogranizowane by zapewnić masom rozrywkę ''święta'' .Mogły to być występy gladiatorów,cyrkowe bądź teatralne

Termy -starożytne łaźnie rzymskie

Odeon-starożytna budowla w której odbywały się muzyczne lub teatralne występy.

Gladiator-niewolnik toczący walkę na arenie w starożytnym Rzymie.

Głównymi powodami prześladowania była nieznajomość wierzeń chrześcijańskich uznawanie ich za bardzo płytkie oraz strach przed zalewem chrześcijaństwa co mogło się odbić na cesarstwie rzymskim.

2 5 2