Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T19:33:59+02:00
Stacja 1.
Piłat skazuje Jezusa na śmierć. Jezusa bez winy. Jezusa, który umiłował człowieka ponad wszystko. Skazał Go, bo bał się ludu. A ile razy ja kłamię, bo się boję ludzi? Czy przeze mnie musi cierpieć niewinny człowiek?
Stacja 2.
Jezus bierze krzyż na ramiona. Na te boskie ramiona, które nigdy na nikogo ręki nie podniosły. Na te ramiona, które swymi gestami wyrażały miłość do człowieka. Te niewinne ramiona zostały ukarane. Musiały dźwigać krzyż. Musiały dźwigać ciężar naszych grzechów. A ile razy ja grzeszę każdego dnia?
Stacja 3.
Jezus pierwszy raz upada. Droga dopiero co się zaczęła. A przecież tak dużo jest jeszcze do przejścia. Ale Jezus wstał i szedł dalej. Bo niewolno się poddawać, szczególnie na początku. Ila razy ja zrezygnowałem ze zrobienia czegoś dobrego, bo wydawało mi się to za ciężkie?
Stacja 4.
Jezus spotyka swoją matkę. Matkę, która Go urodziła w stajence. Matkę, która Go wychowywała. Matkę, która zawsze przy Nim była. Jakże musiało się załamać Jej serce, kiedy zobaczyła swego Syna całego zakrwawionego, z krzyżem na ramionach i z koroną cierniową na głowie. A jaki ja mam stosunek do swojej mamy?
Stacja 5.
Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi. Żołnierze zmusili Szymona, aby niósł krzyż razem z Jezusem. Szymon nie chciał, ale jednak pomógł. A ile razy mi się nic nie chce? Ile razy krzywdzę innych moim lenistwem?
Stacja 6.
Weronika ociera twarz Jezusowi. Twarz całą zakrwawioną, do której wbijają się ciernie. Weronika postanawia ulżyć choć trochę cierpiącemu. A ja, gdy ktoś potrzebuje moje pomocy, pomagam mu? Czy gdy widzę cierpiącego, staram się go wesprzeć?
Stacja 7.
Jezus drugi raz upada. A żołnierze popychają go dalej. Śpieszą się. Dla nich ukrzyżowanie Jezusa to tylko jedno z zadań, które muszą wykonać wypełniając swój zawód. Ila razy ja, będąc przymuszonym do czegoś, zbyt łatwo poddawałem się presji? Czy starałem się uniknąć popełnienia grzechu?
Stacja 8.
Jezus pociesza płaczące niewiasty. Widok zakrwawionego Nauczyciela niosącego krzyż nie mógł być łatwy. Płacz to naturalny ludzki odruch. Ale Jezus, sam będąc w strasznym stanie, miał siłę je pocieszać. Ile razy mi tej siły zabrakło, bo zbyt bardzo użalałem się nad sobą?
Stacja 9.
Jezus trzeci raz upada pod krzyżem. Trzeci raz wstaje. Bierze siłę, żeby kroczyć dalej. Sam przecież nie wymaga od nas czegoś, czego byśmy nie byli wstanie wykonać. A ile razy ja zbyt łatwo się poddaję?
Stacja 10.
Jezus z szat obnażony. Jedyna rzecz, którą Jezus wtedy posiadał, to były właśnie te szaty. I nawet je Mu zabrano. Zabrano Mu też godność. Swoją pokorną postawą Jezus tej godności nie utracił. Ile razy ja zachowuję się pysznie?
Stacja 11.
Jezus przybity do krzyża. Przybity gwoźdźmi. Tak naprawdę to nie były gwoździe. To był grzech. Mój grzech przybił Jezusa do krzyża. Ile razy popełniam bezsensowne, bezmyślne grzechy?
Stacja 12.
Wykonało się. Jezus umiera na krzyżu. Umiera, abyśmy mogli dostąpić życia wiecznego. O Jezu, Ty dla mnie tak wiele wycierpiałeś, a ja Cię ciągle zasmucam. Mówi się, że nie ma większej miłości, niż oddać swoje życie za swych przyjaciół.
Jezus tak bardzo nas umiłował, że aż oddał za nas swoje życie. Bóg przyjął postać człowieka i zszedł na Ziemię, aby umrzeć na drzewie krzyża. Za mnie. Dla mnie. Czy ja sobie zdaję z tego sprawę, jak Bóg bardzo mnie kocha? Ile razy o tym zapominam?