Odpowiedzi

2010-04-13T19:35:26+02:00
Myślę że dlatego że była polską działaczką niepodległościową,ludową i oświatową.
2010-04-13T19:35:44+02:00
31 marca 2010r. w sali kina Włodawskiego Domu Kultury odbyła się konferencja na temat transplantacji skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami oraz do wszystkich zainteresowanych osób.

Hasłem przewodnim konferencji było zdanie „Transplantacja – jestem na TAK”. Organizatorami tego spotkania byli m.in. LSCDN Oddział w Chełmie, I Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Stowarzyszenie Życie po przeszczepie oraz Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz w osobie pana wice starosty Wiesława Holaczuka, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Edpidemiologicznej oraz dyrektorzy szkół. Wszystkich przybyłych gości, uczniów i nauczycieli powitała pani Beata Wysokińska – nauczyciel biologii w PG nr 1 we Włodawie oraz konsultant LSCDN o.Chełm.

Kilka słów wstępu do uczestników konferencji skierowała pani mgr Małgorzata Borawska z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie. Następnie odbyła się projekcja filmu „Esperanza” traktującego o problemach związanych z transplantacją, o podejmowaniu trudnej decyzji o przeszczepie w obliczu śmierci bliskich osób.

Następnie swój wykład na temat pobierania i przeszczepiania narządów od dawców zmarłych i żywych wraz z prezentacją multimedialną wygłosił pan dr n. med. Jacek Furmaga z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie.

Po bardzo ciekawym wykładzie uczestnicy konferencji mieli okazję usłyszeć historię życia dwóch pacjentek po przeszczepie – pani Magdaleny Michałowskiej (po przeszczepie wątroby) oraz pani Elżbiety Zakrzewskiej (po przeszczepie nerki).

Kolejnym punktem programu była prezentacja stanowiska kościoła wobec transplantacji narządów, którą przybliżył wszystkim pan Jan Ciepałowicz (konsultant LSCDN o. Chełm).

Podsumowaniem był quiz wiedzy dotyczący zagadnień omawianych w trakcie konferencji przeprowadzony wśród uczniów obecnych na konferencji. Najlepsi zostali nagrodzeni książkami.

Cieszymy się, że na tak wartościowym spotkaniu nie zabrakło również uczniów naszej szkoły, którzy pod opieką pani Emilii Litaszewskiej, Antoniny Jarosz i Anety Tułacz mieli okazję uczestniczyć w tej konferencji.
2010-04-13T19:35:58+02:00
1. Byla polska dzialaczka niepodleglosciowa
2. Walczyla o dobro dla ojczyzny