Odpowiedzi

2010-04-16T15:51:08+02:00
1.
na 100m temp maleje 0,6 C
1894 - 900 = 994 (prawie 1000)
1000:100=10
10*0,6=6
12 - 6 = 6 stopni C
Temperatura na Giewoncie wynosi 6 stopni C.
2. Karpaty są krainą ubogą w surowce mineralne. Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego rozwinęło się tu bardzo wcześnie. Pierwszą kopalnia jest kopalnią w Bóbrce i jest to jedna z najstarszych kopalni na świecie.
Kopalnia powstała w 1854 roku będąc własnością spółki Tytusa Trzecieskiego z Polanki, Ignacego Łukasiewicza, wówczas aptekarza z Gorlic i właściciela Bóbrki Karola Klobasy. Obecnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Skansen jest obiektem unikalnym na skalę światową, znajdują się tu obiekty zabytkowe świadczące o pionierskiej historii polskiego przemysłu naftowego i długiej tradycji górnictwa na tych terenach.
Górnictwo surowców skalnych jest bardzo słabo rozwinięte w Karpatach. Głownie eksploatowane są tutaj piaskowce. Największe kamieniołomy znajdują się w okolicach:
- Bielska-Białej,
- Żywca,
- Myślenic,
- Nowego Sącza,
- Jasła
- Krosna.

Znaczącą rolę w gospodarce odgrywa przemysł przetwórczy. Na terenie Beskidu Śląskiego i Pogórza rozwinął się przemysł włókienniczy i odzieżowy. Głównymi ośrodkami tego przemysłu są
- Bielsko-Biała (przemysł wełniany)
- Kęty
- Andrychów

W regionie karpat kilka innych gałęzi przemysłu rozwinęło się. Głownie:
- Energetyka
- Przemysł samochodowy (fabryka samochodów osobowych FIAT)
- Przemysł elektromaszynowy
- Przemysł spożywczy
- Przemysł obuwniczy