Odpowiedzi

2010-04-13T20:07:38+02:00
FAUNA I FLORA


Bogactwo przyrody zaskakuje i zniewala swoją różnorodnością i pięknem. Roślinność, od buchającej dżungli, po suche pustynie i jałowe sawanny. Takie warunki umożliwiły powstanie niezwykłych zwierząt. Od groma ssaków, antylop, zebr, żytaf. Królestwo ptaków, ponad 1500 gatunków. Można ją także nazwać kontynentem rekordzistów. Zamieszkuje ją gepard, najszybsze ze zwierząt, słoń - największy ssak lądowy, żyrafa - najwyższa oraz struś - największy ptak.

Tereny trawiaste

Są to słynne stepy i sawanny, zamieszkuje je ok. 20 gatunków antylop, w tym maleńka antylopa karłowata. Niezwykłym widowiskaiem są migracje gnu, przemierzających setki kilometrów w poszukiwaniu nowych pastwisk. Ich śladami podążają drapieżniki takie jak lwy, czy lamparty. Za nimi, w poszukiwaniu resztek idą za nimi padlinożercy, hieny i sępy. W takich warunkach, życie to ciągła walka o przetrwanie, gdzie przeżywają tylko najsilniejsi.

Tereny podmokłe
Jest to siedlisko krokodyli i hipopotamów. Na terenach zalewowych występują tak że flamingi. Oczywiście trudno zapomnieć o wielu gatunkch ryb, takich jak ryby Cichlidae, okoń nilowy, czy ryba tygrysia. Popularną rośliną jest papirus, niegdyś używany do produkcji staryżytnego papieru - papirusu.

Tereny pustynne
To właśnie tu znajduje się największa pustynia na świecie - Sahara, zwana pustynią Rogu Afryki. Oprócz niej jest też Kalahari oraz pustynia Nambijska. Na oko wydają się one być miejscem pozbawionym życia, ale to tylko złudzenie. Żyje tu między innymi Antylopa Adaks, lis pustynny Fenek oraz przedstawiciel ptaków- stepówka.

Tereny górzyste
Afryka jest względnie "płaska". Ale Góry Ruwenzori, Kenia i Kilimandżaro posiadają różnorodną faunę i florę. Torfowiska zamieszkałe są przez liczne gryzonie i ptaki. Dzięki niezwykłemu klimatowi można tu zaobserwować najbardziej oryginalną wegetację roślin na ziemi. Rośliny, które w innych miejscach na świecie są niewielkie, tu wyrastają na prawdziwe giganty.

Lasy deszczowe
Lasy deszczowe dominują w zachodniej części Afryki Środkowej. Roślinożercy tacy jak Goryle żywią się liśćmi drzew, których jest tu od licha i ciut ciut. Owoce, spadające z koron drzew, dają pożywienie guźcom i jeżozwierzom. Inne zwierzęta jak szympansy, lub inne małpy żywią się w koronach drzew.Daj mi naj!!!!
12 4 12