Odpowiedzi

2010-04-16T15:10:24+02:00
Pozytywisci polscy to zwolennicy rozwijajacych sie wowczas na zachodzie Europy filozoficznych i ekonomicznych teorii rozwoju spolecznego, rozumianych w duchu burzuazyjnego postepu i solidaryzmu klasowego.
Glosili z entuzjazmem pochwale trzezwego rachunku i realnej pracy od podstaw,propagowali rozwoj wiedzy,techniki, przemyslu i handlu, rzucali hasla bogacenia sie poszczegolnych jednostek, wierzac, ze wplywa to na wzrost ogolnego dobrobytu spoleczenstwa, ktore traktowali jako jednolity organizm zbudowany, podobnie jak to sie dzieje w biologii, z poszczegolnych narzadow,tj. klas.
Pozytywisci wierzyli w moc nauki,ktora wedlug nich miala zniesc wszelkie spoleczne nierownosci i przegrody miedzy ludzmi. Sadzili oni, ze droga oswiaty przyniosa masa ludowym godna ludzi egzystencje. i choc sie ludzili, jednakze szlachetne to byly zludzenia, gloszone zas przez nich hasla "pracy u podstaw" oraz szerzenie oswiaty wsrod ludu odegraly wielka role w podnoszeniu swiadomosci upośledzonych warstw społecznych.
Eliza Orzeszkowa porusza w swych powieściach szereg spraw spolecznych, najzywiej ja wówczas obchodzących, które znała dobrze z wlasnego doswiadczenia.Orzeszkowa coraz częściej zwracała swe zainteresowanie w strone innych warstw spoleczenstwa, a wiec mieszczaństwa, inteligencji, drobnych urzednikow, małomiasteczkowych Żydow, wreszcie chłopów.
Eliza Orzeszkowa tworzac pragnela zawsze na zycie oddziałać, prawgnela te rzeczywistosc polska na miarę swych ukochan dźwigać, kształtować i doskonalic.
Natomiast twórczość Boleslawa Prusa wzbogaciła nasza literature narodowa o wartości nieprzemijajce.Mysli i uczucia przez nia rozbudzone ksztaltowaly i nadal kształtują swiadomość Polaków, potegujac wspolczucie i wrazliwosc na wszelka krzywdę człowieka.

Licze na naj :)
1 1 1