Odpowiedzi

2010-04-13T20:46:07+02:00
Dioklecjan-ustanowił dominat
Konstantyn Wielki-wprowadzil tolerancje religijna dla chrzescijan
Teodozjusz Wielki-uczynil chrzescijanstwo religia panstwowa
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T20:56:25+02:00
Dioklecjan wprowadzil wiele zmian w organizacji rzymskiej armii m.in zwiekszyl jego liczebnosc. Rozpoczal tworzenie sie okregow militarnych, ktore pokrywaly sie z prowincjami i podlegaly wodzom nazwywanych "duces".Utworzyl wiele nowych legionow o nazwach Herkulia, Iovia, Diocletiana czy Maximiana.Wprowadzil rowniez w zycie program majacy wzmocnic granice. Na Bliskim Wschodzie stworzyl linie twierdz od Morza Czerwonego do Eufratu ("Strata Diocletiani").Zgrupowal prowincje w wieksze jednostki zwane diecezjami , ktorymi zarzadzali vicarii. Licze prowincji zas zwiekszyl i podzielil je miedzy cywilnych administratorow. Rozbudowal centralną biurokrację, w której pojawili sie liczni dworscy urzednicy (kanclerze, naczelnicy dworu czy cesarscy sekretarze). Utworzyl nowy system poboru podatkow który polegał na ściąganiu należności w naturze z jednostek obliczeniowych ziemi zwanych iuga.Nalozono takze podatek tzw poglowny, ktory nazwano capitatio,. Co piec lat mial sie odbywac cenzus podatkowy czyli indykcja. Zmieniono absolutną i względną wartość aureusa i argenteusa oraz nominałów brązowych. Sławny Edykt o cenach maksymalnych (Edictum de pretiis rerum venalium) z 301 roku szczegółowo ustalał maksymalne ceny produktów i usług, grożąc drastycznymi karami za ich nieprzestrzeganie. Jego celem było także powstrzymanie galopującej inflacji. Nie odniósł on większych skutków i wkrótce został anulowany.
------------
Konstantyn Wielki podzielil cesarstwo rzymskie na 4 prefektury (Wschod, Ilirię, Italię i Galię), rozdzielil waldze cywilną od wojskowej, uwtorzyl rade cesarską, podzielil wojsko na polowe i graniczne. Zamiast gwardii pretorian stworzyl oddzialy przyboczne, ktore tworzyli barbarzynscy. Rozbudowal system podatkowy, wprowadzil dziedzcznosc zawodow i funkcji oraz złotą monetę -solidusa.
-----
Teodozjusz Wielki w 392 roku ustalil chrzescijanstwo religią panstwową, a w 395 roku podzileilł Cesarstwo Rzymskie na Wschodnie- Bizancjum i Zachodnie- Rzym.