Odpowiedzi

2009-11-05T08:20:01+01:00
A) w jadłospiśie
Dzięki rozwijającej sie gospodarce polepszyły sie warunki życia codziennego. Kontakty z krajami zachodnimi przyniosły zmiany w jadłospisie. Zaczęto stosować kapary, jarmuż, rzodkiew, selery, pory, kalafiory, kopre włoski i kapustę włoską. Podstawowym napojem było piwo.
b) w ubiorze
Zmianom uległ również strój. Zaczęto kupować coraz więcej tkanin wełnianych i lnianych oraz gotowe ubrania. Szlachta wzorowała się na modzie zachodniej. Mieszczanom zakazano ubierać się zbyt okazale by nie dochodziło do konfliktów ze szlachtą. Najskromniej ubierali się chłopi.
c) w urządzaniu mieszkań
Renesans przyniósł równiez zmiany w budownictwie mieszkalnym. Zaczęto zwracac większą uwagę na wygodę. siedziby szlachty różniły się do siebie, gdyż każdy posiadał inny stan majątkowy. Najbogatsi kupowali kilimy i gobeliny, drogie meble oraz kolorowe mozajki do wyłozenia podług. Krzesła zaczeły zastępować zydle a w okna zaczęto wstawiać białe nawoskowane płótno. Ludność wiejska nadal mieszkała w drewnianych chałupach krytych strzechą, razem z bydłem i trzodą.