Odpowiedzi

2010-04-13T21:16:44+02:00
Czy warto kłamać? Zacznijmy od tego, czym jest kłamstwo. Jest to coś sprzecznego z prawdą. Kłamstwa nie są pochwalane przez nikogo - mówią, że lepiej znać najgorszą prawdę niżeli kłamstwo. Celem moich rozważań jest dojście do tego, czy kłamstwo ma swoje dobre strony.
Po pierwsze, sam fakt kłamania - czyli znacznego odejścia od prawdy jest, jak już mówiłam, bardzo tępiony przez społeczeństwo. Nikt nie lubi, gdy zataja się przed nim prawdę. Przez łgarstwo możemy tylko i wyłącznie stracić reputację oraz łatkę "bajkopisarza". Tacy ludzie nie są traktowani poważnie w jakikolwiek sposób.
Po drugie - kłamstwem skazujemy się na osamotnienie w różnoraki sposób. Przyjaciele zaczynają tracić zaufanie i zwyczajnie odchodzą, gdyż nie mają zaufania do nas. Nie wie, kiedy mówimy prawdę ani kiedy kłamiemy. W oczach innych jesteśmy przedstawiani w złym świetle.
Kłamstwo ma też dobrą stronę - nie robimy wtedy nikomu przykrości, ale tylko i wyłącznie w drobnych sprawach, mało znaczących.
Mimo mocnego argumentu, lecz krótkiego - że kłamstwo uchrania przed zranieniem innych, nie sądze, aby świeciło tak samo jak prawda, bardzo pożądana przez ludzi. Argumenty jedynie potwierdzają mnie w przekonaniu, że kłamstwo jest czymś złym. Pamiętajmy o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw! Strata reputacji i bliskich nie jest warta dla nawet najwspanialszych chwil.

15 3 15