Bardzo prosze o pomoc
systemy
totalitarne
a)ZSRR dojście do władzy Stalina polityka gospodarcza nkwd
b)Włochy początki działalnosci i rządów B.Mussoliniego polityka wewnętrzna
c)Niemcy poczatki rzadów A.Hitlera SS Gestapo Hitlerjugend kryształowa noc

1

Odpowiedzi

2010-04-14T20:59:28+02:00
A) Po śmierci Lenina w 1924r. Stalin stopniowo, ale skutecznie zaczął przejmować władzę. Zataił testamen Lenina, odsunął od władzy Trockiego, obstawiał się odpowienimi ludzmi, których się następnie pozbywał. Od 1929 skupiał w swoich rękach całą władzę.

Gospodarka została objęta ścisłą kontrolą, Stalin odszedł od zasad NEP, wprowadził centralne planowanie. W 1928 rozpoczęto kolektywizację (tworzono kołchozy i sowchozy). Milicja i wojsko odbierali płody rolne, wprowadzono paszporty bez których nie można było opuszczać kraju (chłopi ich nie dostali). Wprowadzono Industrializację - rozwijano przemysł. Sprzedawano "nadwyżki" rolne, robotników zmuszano do pracy ponad siły.

NKWD - wszechwładna policja polityczna.

b) W 1919 powstał Związek Weteranów z Mussolinim na czele. W 1921 przekształcił go w Narodową Partię Faszystowską. W 1922 mając szerokie poparcie społeczne zorganizował "marsz na Rzym". W konsekwencji otrzymał od Króla Włoch urząd premiera.

Polityka Mussoliniego:
- zmniejszenie bezrobocia przez roboty publiczne
- nadanie rolnikom ziemi
- opieka socjalna
- płatne urlopy
- wczasy pracownicze
- wprowadzenie korporacji
- rozbudowa przemysłu samochodowego, zbrojeniowego, lotniczego

c) W 1921 Hitler staje na czele NSDAP. W 1923 dokonuje nieudanego zamachu stanu (pucz monachijski). Trafia do więzienia. Po wyjściu odtwarza NSDAP, któa w 1929 rośnie w siłe. W 1933 Hitler, jako przywódca największej partii został kanclerzem Niemiec. Zawiesił działalność wszystkich partii z wyjątkiem NSDAP. W czerwcu '34, poprzez oddziały SS wymordował niewygodnych przywódców SA.

Hitlerjungen - organizacja młodzieży, od 1936 r przynależność do niej byłą obowiązkowa. Dzieci wychowywano w duchu rasizmu.

Gestapo - tajna policja utworzona w 1933r.

Noc kryształowa - noc z 9 na 10 listopada 1938. Spalono 77 synagog i 7500 żydowskich sklepów.