Odpowiedzi

2010-04-14T11:48:24+02:00
Magbet , moim zdanie, urodził się z pragnieniem pełnienia władzy. Jak bowiem można wytłumaczyć , to , iż tak bardzo przejął się wróżbą wiedźm usłyszaną po bitwie pod Forres? Tylko człowiek przekonany o swojej wyjątkowości, w sumie próżny, może dać się omotać czarom i przepowiedniom, uwierzyć, że jest godny sprawowania funkcji króla.
Dlatego w swoim zamku w Inverness zabija Dunkana , który stoi na drodze do królewskiej władzy Magbeta.
Lady Magbet z łatwością przychodzi przełamamie wątpliwości i obaw męża. Magbet jest podatny na jej podszepty i plany zdobycia władzy aniżeli na rozsądne perswazje Blanka, który jako przyjaciel podejrzewa jakie uczucia targają Magbetem, jak silne wrażenie wywarły na nim przepowiednie wiedźm spotkanych na trzęsawisku.
Mało tego, zdobywszy władzę Magbet czuje niedosyt - po co pokonywał trudności, dopuszczał się zbrodni skoro to synowie Blanka zostać królami?
Postanawia zabić Blanka , swojego przyjaciela oraz Fleancea - jego syna. władzy jest silniejsza aniżeli więzy przyjaźni, obawa przez sprawiedliwą zemstą.Na pewno postawa żony Magbeta jest przyczyną tego, że tak nagle stacza się w przepaść zbrodni. Ale Magbet to dorosły mężczyzna, doświadczony rycerz i mąż stanu. Powinien dostrzec niebezpieczeństwo realizacji swoich pragnień,stało się inaczej uległ i podszeptom żony i swoim słabościom.
Działaniami Magbeta zmierzającymi do objęcia władzy kieruje strach. Niby boi się popełnić zbrodnię ale gdy coś idzie nie tak, jak sobie zaplanował - na przykład ucieczka Fleancea drażni go i napawa przerażeniem.
Magbet nie rozumie, że od chwili kiedy wstąpił na drogę zbrodni jego los jest przypieczętowany - jego byli towarzysze broni i synowie Duncana będa go ścigać. Magbet chętnie wymordowałby ich wszystkich byleby mieć spokój. Nie ma w nim skruchy, cel to władza a wszelkie środki są dobre by ten cel osiągnąć.
Tak więc Magbet nie potrafił się oprzeć żądzy władzy i kolejne postępki na tej drodze uczyniły z niego zbrodniarza.
2 1 2