Odpowiedzi

2010-04-15T21:17:43+02:00
Ten okres w historii niewątpliwie ma swój nieodparty urok, niepowtarzalny, ulotny klimat i nastrój. Dużo ludzi zaczęło robić fantastyczne kariery którzy zarabiali miliony. Gwiazdy kina i estrady, które pozostały żywe po dziś dzień. Nowe modne stroje i przełom w literaturze. Ogromne zmiany w życiu codziennym. Wszystko, co wydarzyło się w krótkim okresie lat 20. pozostawiło niezatarty ślad w historii.
Jeszcze przed końcem pierwszej wojny światowej, w pewnym mieście neutralnej Szwajcarii, grupa emigrantów stworzyła grupę artystyczną . Sztuką dla tych ludzi były to przedmioty codziennego użytku. Wystąpili przeciwko ideałom takim jak ojczyzna, patriotyzm, moralność. Urządzali wystawy i prowokacje. Stworzyli własne, nowe środki wyrazu artystycznego, które doskonalone były potem przez autorów innych nurtów.
Art Deco - Rozwinął się w Paryżu z początkiem lat 20., potem pojawił się w innych krajach Europy i USA. Objął malarstwo, rzeźbę, grafikę, ale królował głównie w architekturze i plakacie. Oddziałał również na modę kobiecą, scenografię teatralną, a nawet na karoserie samochodów. W art deco widoczne są wpływy kubizmu , ale również sztuki orientalnej i starożytnego Egiptu. "Egipska gorączka" ogarnęła głównie Francję po odkryciu grobowca Tutanchamona i pozostawiła widoczny ślad na królującym w owym okresie prądzie artystycznym.
Rok 1925 to przełom w dziedzinie fotografii. Chociaż wynalazek aparatu fotograficznego liczył sobie już 99 lat, dopiero w latach 20. sztuka ta została rozpowszechniona. Do tej pory robienie zdjęć było domenom specjalistów, lecz gdy Oskar Barnack skonstruował i udoskonalił aparat małoobrazkowy, fotografowanie stało się pasją wielu (nie tylko bogatych) ludzi 20. dziesięciolecia. Ówczesne fotografie artystyczne inspirowane były głównie abstrakcją oraz kubizmem.
1 5 1