1.masz zamiar odwiedzić rówwieśnika z Australii, z którym korespondujesz. napisz do niego list.
*dowiedz jak mu się ostatnio powodzi i napisz co u ciebie słychać;
*zapytaj czy możesz przyjechać w urodziny i wyjaśnić dlaczego chcesz się z nim zobaczyć;
*zaproponuj termin przyjazdu i poinformuj co chciałbyś robić podczas pobytu;
*wyraź zadowolenie z perspektywy spotkania i poproś o szybką odpowiedź

2

Odpowiedzi

2009-11-04T18:57:19+01:00
Hi Charles!

What's going on with you? Once upon a time, and probably not talked with you a lot of things have changed. I go to school, learn, and in his spare time doing things that I want. And how do you flood? Well you learn? After going to another school probably did you meet many new colleagues. Summer is soon approaching holidays and your birthday. There will be no learning and if you would like to visit. Of course, if you do not mind. Once upon a time you could not see, we do some cool things together like we used to. Pokazałbyś me your favorite place to visit often. Spending time together would be cool adventure. As the appointment, I propose two days before your birthday or 15 June. Please reply quickly as my proposal to the meeting. If you accept, I will be very happy that I would see your country.
Cordial greetings.

Mirek.


Cześć Karol!

Co u Ciebie słychać? Dawno nie rozmawialiśmy i pewnie u Ciebie dużo rzeczy się zmieniło. Ja chodzę do szkoły, uczę się i w wolnych chwilach robię rzeczy na które mam ochotę. A jak się tobie powodzi? Dobrze się uczysz? Po pójściu do innej szkoły pewnie poznałeś dużo nowych kolegów. Jest lato, niedługo wakacje i zbliżają się Twoje urodziny. Nie będzie już nauki i wtedy chciałbym Cię odwiedzić. Oczywiście jeśli nie masz nic przeciwko. Dawno Cię nie widziałem, zrobilibyśmy razem kilka fajnych rzeczy jak kiedyś. Pokazałbyś mi swoje ulubione miejsca, które często odwiedzasz. Spędzenie razem czasu będzie fajną przygodą. Jako termin wizyty proponuję dwa dni przed twoimi urodzinami czyli 15 czerwiec. Proszę o szybką odpowiedz co do mojej propozycji spotkania. Jeśli się zgodzisz, będę bardzo zadowolony że zobaczę twój kraj.
Serdeczne pozdrowienia.

Mirek.
2009-11-04T19:00:53+01:00
HI
How are you? I hope you are healthy.
I am fine. I have new boyfriend and new job.
I write to you because I want to invite you for my birthday on 11 February.I want to see you because I miss you and I want to talk you about one cause. I was looking for ticket for you to Poland and I find . If you come ,we will go sightseeing my city.I hope you can come.Pleas If you can send me answer and say what you prefer saturday or sunday.

Best wishes
Claudia