Odpowiedzi

2010-04-14T18:16:27+02:00
Imperium arabskie rozciągało się od granic Indii i granic Chin do płw. Iberyjskiego. Pomogło to odbudować dalekosiężne kontakty handlowe. Miasta Arabskie stały się składnią towarów importowanych. Kupieckie karawany rozwoziły po świecie przyprawy, pachnidła, jedwab, porcelanę. Arabowie sprowadzali towary i sprawiali warunki do rozwoju rzemiosła. Damaszek słnął z wyrobu materiałów (adamaszek) oraz wyrobu broni, a Bagdad słynął z wyrobu szkła, jedwaniu oraz papieru.
Studiowanie koranu wzbudziło wśród Arabów szacunek do innych ksiąg. Zaczęły powstawać biblioteki i szkoły. Kopiowali dzieła starożytne, Hindusów i Persyjczyków. Przyczynili się do rozwoju medecyny, astronomii, geografii i matematyki. Od hindusów przejęli system liczb 1-9, ale dodali 0 by ułatwić rachunki.
Sztuka islamska też się rozwijała. Islam zabronił przedstawiania boga Allaha, to więc specjalnością muzułmanów były ornamenty. Wykorzystywali motywy roślinne i geometryczne (arabeski). Charakterystycznym obiektem sztuki były meczety - domy modlitwy. Wypełniały je kolumnady i ostre lub okrągłe łuki.
Cywilizacja miała duży wpływ na europę, ponieważ kupcy arabscy sprowadzali towary z różnych części świata, które były sprzedawane i to pomogło jeszcze bardziej rozwinąć się Europie.
15 3 15