Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-14T15:02:33+02:00
Mikołaj Kopernik - ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, ukończył w 1491 roku naukę w szkole parafialnej przy kościele św. Jana w Toruniu, na przełomie 1491/1492 rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej, które ukończył 1495 roku, w 1496 roku rozpoczął studia prawnicze w Bolonii. W Bolonii został bliskim współpracownikiem astronoma Dominika Marii Novary. Jego najważniejszym dziełem jest De revolutionibus orbium coelestium[6] – O obrotach sfer niebieskich. Pracował nad nim w latach 1515-1530, Opisał w nim heliocentryczną wizję wszechświata na tyle szczegółowo, że mogła stać się naukowo użyteczna. zm. 24 maja 1543 we Fromborku).

Lub takie coś

Jan Kochanowski (ur. 1530 w Sycynie koło Zwolenia, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie) – poeta polski epoki renesansu, sekretarz królewski. Był przedstawicielem filozofii eklektycznej – stoicyzmu, epikureizmu, renesansowego neoplatonizmu i głębokiej wiary w Boga, łącząc tradycję antyku i chrześcijaństwa.

Pochodził ze szlacheckiej rodziny Kochanowskich herbu Korwin, był synem Piotra Kochanowskiego, sędziego ziemskiego sandomierskiego i Anny Białaczowskiej herbu Odrowąż. Poetą renesansu był też jeden z jego braci Mikołaj, a drugi, Andrzej, tłumaczem, który przełożył na polski Eneidę Wergiliusza. W epoce baroku pracą przekładową zajmował się też jego bratanek Piotr.
Ojcem Jana był Piotr Kochanowski, średniozamożny ziemianin, który najpierw pełnił rolę komornika radomskiego, a później sędziego sandomierskiego. Matką poety była Anna Białaczowska, która w Dworzaninie polskim Łukasza Górnickiego została scharakteryzowana jako stateczna pani i bardzo trefna[2]. Poeta miał rodzeństwo – Kaspra, Piotra, Mikołaja, Andrzeja, Jakuba, Stanisława, oraz Katarzynę, Elżbietę, Annę i Jadwigę, a także rodzeństwo przyrodnie (pierwszą żoną ojca była Zofia, córka Jana Zasady) – Druzjannę i Stanisława zwanego "pierwszym" ze względu na wiek). Ojciec Jana Kochanowskiego zmarł w 1547 roku.
Wysoki poziom intelektualny panujący w domu rodzinnym prawdopodobnie wpłynął na fakt, że zainteresowania literackie wykazywał nie tylko Jan Kochanowski, ale i jego młodsi bracia: Mikołaj i Andrzej. Pod tym względem dom Kochanowskich wyróżniał się na tle okolicznej szlachty.

lub to:

Fryderyk Chopin (1810-1849)-to jeden z najznakomitszych kompozytorów polskich.Tworzył głównie utwory fortepianowe które swym nowatorstwem wyprzedzały dzieła pisane w okresie romantyzmu i wywarły wpływ na wielu póżniejszych kompozytorów.Juz jako dziecko Chpin wykazywał nieprzecietne zdolności muzyczne i występował publicznie.Początkowo w rozwijaniu talentu muzycznego pomagała mu matka,później uczył sie gry na fortepianie pod opieką Wojciecha Żywnego i Józefa Elsnera.W dzieciństwie często wyjezdżał na wieś ,gdzie miał okazję poznać polski folklor muzyczny,który na zawsze znalazł miejsce w jego sercu i stał sie inspiracja do napisania wielu wspaniałych dzieł.Kompozytor czesto stosował artystyczną stylizację melodii ludowych,pieśni i tańców.Zmarł w Paryżu 17 października 1849roku Utwory Fryderyka Chopina odznaczają sie indywidualną siłą wyrazy.Wymagają od wykonawcy dużej wrażliwości i dojrzałości artystycznej .Wsród ok.240 kompozycji znalazły sie :koncerty fortepianoiwe,mazurki,polonezy,walce,preludia,etiudy,ronda,ballady,pieśni,sonaty np.życzenie, Hulanka, Wiosna, ...

Serdeczne pozdrowienia!!

2010-04-14T15:03:16+02:00
Kopernik slawny astrolog muwia ze watszymal slonce ruszyl ziemie,uczyl matematyki
1 1 1