1.Gdzie się urodził William Szekspir
2.Jaką/jakie szkoły ukończył
3.Kim byli jego rodzice
4.Żona Szekspira i dzieci
5.Działalność Szekspira
6.Współpraca z klubem
7.W jaki sposób Szekspir zarobił na życie
8.Kiedy i gdzie zmarł
9.Wypisz pięć dzieł malarskich


Z góry dziękuje i proszę o szybkie rozwiązanie ;]

2

Odpowiedzi

2010-04-14T15:27:28+02:00
1.W mieście Stratford
2.Edukację rozpoczął w wieku ośmiu lat (1571), w szkole miejskiej (odpowiednik dzisiejszej szkoły średniej), gdzie uczył się historii, retoryki, łaciny i literatury antycznej. Była to jedyna szkoła, jaką ukończył w swoim życiu William Szekspir.
3.Jego ojciec, John, wywodził się z rodziny chłopskiej, lata ciężkiej pracy przy wyrabianiu rękawic w swoim zakładzie, sprawiły, że z czasem stał się sędzią pokoju. Matką Williama, Mary, pochodziła z zamożnej rodziny szlacheckiej rodu Ardenów.
4. W roku 1582 w wieku siedemnastu lat, ożenił się ze starszą od siebie kobietą o osiem lat – Anną Hathaway. Pół roku później, przyszło na świat pierwsze jego dziecko – Zuzanna; później narodzili się bliźniaki: Judyta i Hamnet.
5. Sześć lat później Szekspir opuścił swoją żonę i dzieci, przenosząc się do Londynu, gdzie spędził dwadzieścia lat. Pracował w teatrze, pisał kolejne swoje utwory i szybko stał się bardzo popularnym dramatopisarzem. Rzadko spotykał się ze swoja najbliższą rodziną, jednak pomagał finansowo swojemu ojcu i dzieciom, pomógł ojcu w zdobyciu tytułu szlacheckiego w 1596 r. Dużymi sukcesami dla Szekspira były poematy: Wenus i Adonis, Lukrecja, oraz liczne sonety. W latach 1592-1594 William Szekspir był zmuszony opuścić Londyn, który ogarnęła zaraza. W 1594 roku powrócił do miasta, gdzie razem z zespołem Słudzy Lorda Szambelana wystąpił w teatrze przed królową Elżbietą, w swej sztuce: Komedia omyłek. W tym okresie napisał: Romeo i Julia, Sen nocnej letniej, Kupiec wenecki. W 1596 roku zmarł jego jedyny syn – Hamnet. Szekspirowi nie przeszkodziło to w dalszych sukcesach na scenie Londynu. W 1598 roku wzniesiono nowy teatr: The Globe („Pod Kulą Ziemską”), którego William był udziałowcem. W owym teatrze, poeta wystawił wiele swoich największych sztuk: Hamlet, Jak wam się podoba, Juliusz Cezar, Wieczór Trzech Króli, Życie Henryka V.
6.
7. Wielki majątek, który posiadał, zdobył dzięki licznym przedstawieniom, ale i również dzięki swoim inwestycją, które przynosiły mu pokaźne dochody, oraz dużą część jego majątku stanowiły pieniądze z odszkodowań i z licznych procesów, jakie prowadził przeciwko swoim dłużnikom
8. 23 kwietnia 1616 roku w Stratfordzie zmarł William Szekspir
9.
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T15:31:07+02:00
1.Urodził się Stratford-upon-Avon
2.W wieku ośmiu lat poszedł do szkoły miejskiej i była to jedyna szkoła jaką ukończył.
3.Ojciec Williama John Szekspir był miejskim radnym ,a matka Mary Arden pochodziła ze znanego hrabstwa Warwickshire
4.Ożenił się z Anną Hathaway i miał z nią trójką dzieci:córkę Susannę i bliźniaki Judith i Hamnet.
5.Pozostawił po sobie 37 sztuk, 154 sonety, dwa długie poematy narracyjne i wiele zróżnicowanych pod względem charakteru i formy wierszy,lecz sławę przyniosły mu dzieła takie jak:Romeo i Julia, Makbet, Hamlet,Otello.
6.
7.William zarabiał na życie przez pisanie wielu dzieł,dzięki temu mógł pozwolić sobie na zakup domu w dzielnicy Londynu.
8.Zmarł Stratford-upon-Avon dnia 23 kwietnia 1616roku.
9.Antoniusz i Kleopatra
Romeo i Julia
Otello
Makbet
Hamlet


Przy 9 to chyba nie malarskie.
15 4 15