Odpowiedzi

2009-11-04T20:40:48+01:00
Śmierć Rolanda na polu walki przedstawiona została w sposób niezwykle poetyczny. Ostatni moment jego życia nabiera wymiaru symbolicznego. Motyw śmierci głównego bohatera nawiązuje do męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa oraz do łacińskiego pojęcia, "ars bene moriendi", czyli sztuki pięknego umierania. Pieśń o Rolandzie ukazuje nam w jaki sposób powinien się przygotować do nadejścia swych ostatnich dni, prawdziwy chrześcijanin i jak należy godnie odejść z tego świata, to znaczy, że utwór ten ma charakter parenetyczny. Roland umiera z przeświadczeniem, że zasłużył na zbawienie, wypełnił bowiem swój rycerski obowiązek do końca. Gdy bohater umiera Bóg zsyła mu swego Anioła Cherubina i Świętego Michała opiekuna, a z nimi przyszedł i Święty Gabriel.Niosą duszę hrabiego do raju.
Kiedy powoli nadchodzi kres życia dzielnego rycerza, mimo wielkich cierpień nie dramatyzuje, nie boi się momentu spotkania ze śmiecią. Czeka na nią z największym spokojem. Roland resztkami sił wspina się na szczyt góry, aby odzwierciedlała wzgórzeGolgoty. Kładzie się na zielonej murawie pod sosną, która ma symbolizować krzyż na którym zmarł Jezus, a u boku ma swój miecz i róg. Głowę kieruje w stronę pogan i Hiszpani, ponieważ zależy mu, aby umrzeć jako zwycięzca i zacny hrabia.W ostatnich chwilach życia wspomina swoją słodką ojczyznę i króla, który go wychował oraz robi rachunek sumienia i modli się do Boga prosząc Go o przebaczenie oddając w zamian za swe grzechy rękawicę. Na sam koniec opuszcza głowę na ramię, przypominając umierającego Jezusa, całkowicie oddając siebie Bogu.
W pieśni następuje sakralizacja bohatera, gdyż jest on porównywany do Boga oraz uświęcany. Epos ten, jest jednym z wielu, najbardziej przedstawiającym sztukę pięknego umierania, ponieważ upodabnia bohatera do Jezusa Chrystusa czemu dowodzi powyższy opis zachowania Rolanda w ostatnich minutach życia.
1 5 1