Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T15:57:50+02:00
Strzały na ulicach, latające butelki z benzyną, 68 zabitych i około 400 rannych to wstępny bilans starć na ulicach stolicy Kirgistanu Biszkeku. Antyrządowi i antyprezydenccy demonstranci po wielu godzinach walk z milicją i wojskiem dokonali przewrotu. Prezydent Kurmanbek Bakijew został zmuszony do ucieczki. Władzę w Kirgistanie przejęła opozycja.Demonstranci dopieli swego. Prezydent Kurmanbek Bakijew uciekł ze stolicy Biszkeku. Nie wiadomo gdzie się teraz znajdyje. Najnowsze informacje mówią, że został przetransportowany na południe kraju. Wcześniej spekulowano, że mógł uciec do Rosji.

Władzę w kraju przejął tymczasowy rząd opozycyjny.

Rosja się nie miesza, ale obserwuje

Przewrót w Kirgistanie na razie nie ma większego wpływu na sytuację w regionie. Rosjanie – którzy zawsze uważnie patrzą na to co dzieje się w kaukaskich republikach – byli zajęci uroczystościami w Katyniu.

Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew pozwolił sobie tylko na krótki komentarz do zajść w Biszkeku: To sprawa wewnętrzna Kirgistanu (...) lecz pozostaje on strategicznym partnerem Rosji, toteż będziemy uważnie śledzić rozwój zdarzeń w tej republice – oświadczył.