Odpowiedzi

2010-04-14T16:08:16+02:00
W historii ludzkości wiele było wydarzeń, o których chcielibyśmy zapomnieć. Niektóre jednak wywarły na życiu ludzi tak wpływ, że będą pamiętane do końca świata. Jednym z nich jest Holokaust. Powiedzenie, iż ,,czas leczy rany” jest w tym wypadku nierealne. Trudno uzmysłowić sobie liczbę Żydów, która straciła życie za to, że się w ogóle urodziła.
Holokaust oznacza ofiarę całopalną. Odnosił się masowych mordów ludności żydowskiej podczas II Wojny Światowej. Niektórzy historycy zagładę żydowską nazywają ,, ,,szoa”, co oznacza całkowite zniszczenie. Osobiście uważam, iż na to wydarzenie z przed kilkudziesięciu lat nie można znaleźć odpowiedniego słowa.
Niemcy nie mieli litości dla narodu żydowskiego. Mordowano wszystkich bez względu na wiek, płeć pochodzenie czy wyznanie religijne. Nie sposób wymienić wszystkich zbrodni, jakich dopuszczono się podczas eksterminacji Żydów. Hitler uważał ich za wszy i wszelkimi sposobami próbował wytępić je co do jednej. Poniżanie na ulicy było na porządku dziennym. Budowano dla nich specjalne dzielnice zwane ,,gettami”. Były to obszary izolujące ich całkowicie od reszty społeczeństwa. Śmiertelność była szokująca. Ludzie konali z braku jedzenia, brudu czy chorób, które nie były leczone.

Egzekucje wykonywano w bestialski sposób. Strzelano w tył głowy. W miejscach takich jak Babi Jar na Ukrainie czy Ponary na Litwie rozstrzelano około 100 tysięcy osób. Hitler nie chcąc marnować amunicji szukał sposobu, aby jak najprościej mordować jak najwięcej osób. Z jego chorych myśli narodziły się obozy koncentracyjne. W Chełmnie nad Narem zaczęto mordować za pomocą gazu spalinowego. W krótkim tempie liczba obozów koncentracyjnych zastraszająco wzrosła. Powstały obozy w Auschwitz-Birkenau, Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku. W ten sposób jedenaście milionów drogocennych istnień ludzkich zniknęło z powierzchni ziemi. Sześć milionów z tych jedenastu to byli polscy obywatele. Połowa z nich to byli nie-Żydzi. Żydzi byli wybrani jako cel całkowitej zagłady dopiero w dalszej części wojny. To dopiero trzy lata po wybuchu wojny, na konferencji Wannsee, 20 stycznia 1942 roku totalne unicestwienie Żydów zostało ogłoszone pod nazwą ,,Ostateczne Rozwiązanie”. Należy pamiętać, że nie wszyscy Żydzi byli wywożeni do obozów koncentracyjnych. Niektórzy z nich byli skazywani na przymusowe prace, za które rzecz jasna nie otrzymywali jedzenia, ani zapłaty. Praca była tak męcząca, iż słabsi po pierwszych dniach konali.
Niemcy robili wszystko, aby pogrążyć bezbronnych Żydów. Z rozmów z osobami, które uczestniczyły w eksterminacji dowiedziałem się jak bestialscy potrafili być Niemcy.
3 5 3