Odpowiedzi

2010-04-14T16:10:58+02:00
Mordor (sind. czarny-kraj). Kraina na wschód od dolnej Anduiny, otoczona i chroniona od północy przez Ered Lithui, a od zachodu i południa przez Ephel Duath. Po raz pierwszy zajęta przez Saurona około 1000 roku Drugiej Ery. Stąd Sauron kierował wojną z elfami w tej erze, tu też pozostał do chwili kapitulacji przed Ar-Pharazonem w 3262 roku. Po upadku Numenoru, Sauron powrócił do Mordoru i w 3429 roku zaatakował Gondor. Armia Ostatniego Sojuszu najechała Mordor w 3433 roku, a po klęsce Saurona został on oczyszczony z jego sług. W Trzeciej Erze Gondor wzniósł twierdze - mające zapobiec powrotowi złych sił do Mordoru, były wśród nich Durthang, Wieże zębów i wieża Cirith Ungol. Po wielkiej zarazie z 1636 roku twierdze te opuszczono, a Nazgule powróciły do Mordoru i rozpoczęły powolne przygotowania do powrotu Saurona, przebywającego w sekrecie w Dol Guldur. W 2942 roku Sauron powrócił do swej siedziby, a w 2951 roku ujawnił swą obecność i rozpoczął odbudowę Barad-dûr. Podczas Wojny o Pierścień armie zgromadzone w Mordorze zostały rzucone przeciw Gondorowi, jednak unicestwienie Jedynego Pierścienia zniszczyło wiele dzieł Saurona, a Mordor został spustoszony przez trzęsienia ziemi.
10 2 10
2010-04-14T16:13:18+02:00
Mordor (w sindarinie Czarny Kraj) – fikcyjna kraina położona w stworzonym przez J. R. R. Tolkiena Śródziemiu. Kraina ta, leżąca na wschód od Gondoru, była siedzibą Mrocznego Władcy Saurona. Zamieszkiwali go także jego słudzy – orkowie, trolle i Nazgule (Upiory Pierścienia). Mordor otoczony był od zachodu, północy i południa przez dwa ogromne łańcuchy górskie: Ephel Dúath i Ered Lithui. W kraju tym znajdowała się forteca Saurona, Czarna Wieża Barad-dûr oraz Orodruina, Góra Przeznaczenia – ogromny wulkan, jedyne miejsce gdzie można było zniszczyć Jedyny Pierścień.

Mordor dzielił się na kilka części. Dolina Udun była położona na północy Mordoru, między górami Ephel Dúath, a Ered Lithui. Było to północne wejście do Mordoru. Od południa była niemal zamknięta przez góry Caras Angren (Żelazna Szczęki). Od północy broniła jej Czarna Brama, Morannon. Na zachodzie Udunu znajdował się zamek Durthang.

Kolejną częścią był płaskowyż Gorgoroth – ogromny obszar popękanej, wypalonej ziemi, na południowy wschód od Udûnu. Na nim wznosiły się Barad-dûr i Orodruina.

Największą ze wszystkich części była równina Lithlad (Popielna Równina), zwana później Nurn. Na południu równiny znajdowało się ogromne i długie zasolone morze Nurnen. W przeciwieństwie do Gorgoroth warunki były tu nieco lepsze. Mimo półpustynnego klimatu możliwa była uprawa ziemi (przez niewolników), aby dostarczać żywności armiom stacjonującym na północy.

Mordor był nieosłonięty górami od wschodu, ale tam znajdowały się ziemie należące do jego sojuszników (Rhûnu i Khandu). Frodo wszedł do Mordoru poprzez Cirith Ungol,przełecz znajdującą się przy Minas Morgul (dawniej Minas Ithil) siedziby Wodza Nazgûli. Okazało się że przełęcz jako kryjówkę wybrała sobie Szeloba, córka Ungolianty -pajęczyca
9 2 9
2010-04-14T16:15:28+02:00
Kraina Mordor to kraina która otoczona jst przeróżnymi mokradłami, bagnami, górami i strasznymi jeziorami. W tej krainie panuje mroczny i tajemniczy krajobraz. W tym miejscu pod rządami Saurona żyją przeróżne gobliny, orkowie, Nazgule itp. Jest tam ogromna wieżą na której jest oko saurona które wszystko obserwuje
26 4 26