Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-14T16:32:10+02:00
To przygotowanie polega przede wszystkim na wypracowaniu zdolności przyjęcia Tego, który nadchodzi. On przerasta nasze wyobrażenia. Czasem wymyślamy sobie idealnego gościa, który dysponuje odpowiednim zestawem cech, a najlepiej, by nie sprawiał żadnych problemów. Ale taki gość istnieje tylko w naszej głowie; nigdy w rzeczywistości. Ten, który przychodzi jest zawsze inny. On przychodzi z zewnątrz; on jest darem.

Jeśli nie posiadamy zdolności przyjęcia takich gości, zaczynamy segregować ich na tych, którzy odpowiadają i tych, których należy wyeliminować. Również w stosunku do Pana Boga. Jeśli spełnia nasze oczekiwania — jest do przyjęcia. Taki Pan Bóg na nasz użytek. Zatem gotowość przyjęcia jest zgodą na to, co niespodziewane; również na trudne spotkania.

Innym elementem przygotowania na spotkanie jest dar od siebie, który musi być najlepszy. Nie można dawać byle czego. Trzeba dać wszystko. Można bardzo łatwo rozpoznać, jak człowiek daje: czy jest to dawanie dla zaspokojenia petenta — by jak najszybciej odszedł, czy jest to dawanie z miłością i cierpliwością. W darze jest zawarty szacunek dla osoby. Dar przede wszystkim ma zawierać dojrzałe człowieczeństwo. Kiedy daję siebie — kogo daję? Jakiego człowieka? Czy jest dojrzały w sensie duchowym, psychicznym, emocjonalnym?