Odpowiedzi

2010-04-14T16:57:22+02:00
1. Długosz królewski- gatunek wieloletniej paproci o zasięgu kosmopolitycznym. W Europie przeważnie występuje w częsci zachodniej. Preferuje obszary o wpływach klimatu morskiego z łagodnie przebiegająca zimą.
2.Paprotka zwyczajna- gatunek paproci należących do rodziny paprotkowych. Występuje w Azji, Ameryce Północnej i Europie. W Polsce jest to roślina dosc pospolita.
3. Skrzyp olbrzymi- Gatunek należący do rodziny skrzypowatych. Jest to najokazalszy skrzyp spośród występujących poza strefą
tropikalną. W Polsce gatunek ten występuje rzadko, przede wszystkim na
pogórzu i w północnej części kraju. Jest to roślina podgórska, związana z
wilgotnymi i mokrymi siedliskami o średnim nasłonecznieniu.
4. Cis pospolity- gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Pierwotnie cis pospolity rósł w Europie, w górach Atlas w Maroku i w
zachodnie Azji. Największe osobniki znany są z Kaukazu i Anglii gdzie osiągają do 32 m wysokości i 9 m obwodu pnia.
5.Babka pierzasta- gatunek rosliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny babkowatych. Gatunek w Polsce bardzo rzadki. Występuje pospolicie w zachodniej części Europy, centrum rozmieszczenia znajduje się zwłaszcza w regionie śródziemnomorsko-atlantyckim.
6. Brzoza karłowata-gatunek karłowatego krzewu z rodziny brzozowatych. Występuje głównie w tundrze półkuli północnej.
7. Brzoza ojcowska- gatunek drzewa lub krzewu należacej do rodziny brzozowatych. Poza Polska spotykany jest w Siedmiogrodzie na Słowacji, Ukrajinie, Danii i Szwecji, jednak sa to pojedyncze stanowiska.
8. Dziurawiec wytworny- gatunek byliny należacy do rodziny dziurawcowatych. W Polsce jest skrajnie rzadki, występuje na jednym tylko stanowisku w Kątach II koło Zamoscia.Jest to izolowane stanowisko, oderwane od głównego zasięgu tego gatunku.
9. Fiołek bagienny- gatunek rosliny z rodziny fiołkowatych. Wystpuje od wschodnich Niemiec po centralna Rosje, od południowej Szwecji po północno-zachodnia Chorwacje,
10. Sasanka łąkowa- gatunek rośliny wieloletnich należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w stanie dzikim w niemal całej Europie. W Polsce w stanie dzikim jest żadka.