Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-16T18:24:09+02:00
To tak....nie bede szła pokolei tylko tak jak wyjdzie

LJUBLJANA (Liubiana) - stolica Słoweni. Znajduje sie tam m.in. pomnik smoka, który figuruje także w herbie miasta.

Koń koło psa to Lipican (z niem. lipicaner) -jest przedstawicielem bardzo starej rasy pochodzącej od koni starohiszpańskich, starowłoskich i arabskich, wyhodowany w stadninie Lipizza i w Słowenii.

Narciarz u góry kartki symbolizuje bardzo popularną formą rekreacji w Słowenii czyli narciarstwo. Znajduje sie tam najwieksza skocznia narciarska na świecie w Planicy.

Winogrono - istnieje powiedzenie "Słowenia winem płynąca". To właśnie stąd pochodzą wyśmienite wina, które są także na naszym rynku.

Góry zapewne symbolizują Alpy Julijskie czyli pasmo górskie w południowo-wschodniej części Alp Wschodnich, na terytorium Słowenii i Włoch, pomiędzy dolinami Tagliamento i Felli na zachodzie, a doliną Sawy na wschodzie.

Jaskinia - Postojnska Jama jest jedną z największych jaskiń na świecie i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Słowenii.

Grzyb - Słowenia stanowi doskonałą bazę do rozwoju bogatej, różnorodnej i wyjątkowej kuchni. Powstają tu doskonale przyprawione potrawy. Wśród zup dominuje zupa grzybowa serwowana w chlebie oraz zupa z borowików.

Jezioro Bled z kościółkiem na wyspie, średniowiecznym zamkiem uczepionym stromej skały i najwyższymi szczytami Alp Julijskich w tle jest symbolem wystawnego życia i bardzo popularną miejscowością uzdrowiskową w Słowenii.

Primož Trubar (lewy górny róg ) jedna z największych postaci, która przyczyniła się do rozwoju kultury słoweńskiej

Jurij Vega (koło wonogrona ) stworzył tablice logarytmiczne i funkcje trygonometryczne. Wiele osiągnął w dziedzinie astronomii, balistyki i innych nauk technicznych.

jak znajde coś jeszcze to dopisze ^^